Těžní věž Terezie ve Slezské Ostravě září po rekonstrukci jako před 100 lety

Seznam technických památek v Ostravě, které se podařilo zachránit, má další položku. Dělníci totiž právě dokončují opravu poslední ze tří památek v areálu dolu Petr Bezruč. A to těžní jámy s unikátní dvojicí těžních věží z počátku minulého století. Jenže i když se podařilo zajistit její rekonstrukci, památky uprostřed opuštěného areálu dolu v bezpečí nejsou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opuštěný areál dolu Petr Bezruč, halda Ema se rýsuje v pozadí | Foto: František Tichý

„Máme hotovo. Teď děláme jen takové estetické úpravy okolo jako vysypávání haldovinou, struskou, dosazení trávníku. Dodělali jsme nové okapové chodníčky. Aby to prostě bylo pěkné a zůstalo to dalším generacím,“ říká stavbyvedoucí Petr Dopita.

Přehrát

00:00 / 00:00

Těžní věž Terezie v areálu dolu Petr Bezruč je opravena. Na Hladnovském kopci ve Slezské Ostravě natáčela Iva Havlíčková

„Byly odbourány nefunkční a nepůvodní přístavby, které věž hyzdily. Byly značně zdevastované. Také byl opraven ocelový výztužný prstenec, který drží fasádu této budovy. Je to unikátní konstrukce, která se na jiných věžích tady nevyskytuje,“ vysvětluje Jiří Jalůvka ze státní firmy Diamo, která památku vlastní a dohlíží na poslední stavební úpravy.

„Budovy, které hyzdí areál Bezruč, jsou nicméně převážně ve vlastnictví jiných subjektů. Některé jsou opuštěné, probíhají zde demoliční práce,“ uvádí Jalůvka.

Většinu budov v areálu vlastní společnost VOKD. Ta je v úpadku a s pracemi nepokračuje. Torza objektů ale lákají sběrače kovů, kteří se nedávno dostali i do sousední památkově chráněné strojovny a odcizili kus unikátního těžního stroje.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme