Thomayerova nemocnice otevřela jedinečné oddělení hrudní chirurgie

Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze otevřela nové, v Česku unikátní pracoviště. Je jím samostatné specializované oddělení hrudní chirurgie. Bude tam soustředěna operativní péče o pacienty, kteří trpí vážným onemocněním infekčního typu, především tuberkulózou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakultní Thomayerova nemocnice. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

„Projekt zapadá do celého systému Fakultní Thomayerovy nemocnice, kde je největší plicní klinika v republice, je tady oddělení multirezistentní tuberkulózy a oddělení hrudní chirurgie doplní tuto trojici tak, aby zde mohly býti operováni pacienti s tuberkulózou, plicní, mimoplicní a s plicními mykobateriózami.“ upřesnil pro Rádio Česko primář oddělení hrudní chirurgie Vladislav Hytych.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fakultní Thomayerova nemocnice otevřela specializované oddělení hrudní chirurgie. Ptáme se primáře Vladislava Hytycha.

Podle něj hraje chirurgie čím dál tím větší roli. Lékaři využívají ke stanovení co nejpřesnější a nejvčasnější diagnózy onemocnění:

„To znamená, je třeba odebrat vzorek tkáně. V některých případech je třeba doplnit konzervativní léčbu tuberkulózy a plicních mykobaterióz o chirurgický výkon, protože ta konzervativní léčba nemusí zvládnout celé onemocnění a ten pacient potřebuje zákrok.“

Postačí celému Česku

Na novém oddělní jsou k dispozici tři operační sály, 7 až 14 monitorovaných lůžek JIP a doplňují je standardní lůžka. Při spolupráci s plicní klinikou a s oddělením multirezistentní tuberkulózy může oddělení převzít nemocné s celé republiky a soustředit je.

„Tím je ta léčba efektivnější, rychlejší a samozřejmě i lacinější,“ zdůvodnil primář.

Situace s tuberkulózou je v České republice stabilizovaná. „U nás je asi 8 až 10 případů tuberkulózy na 100 tisíc obyvatel každý rok. Ta incidence je 8 až 10,“ dodal Hytych s tím, že pro srovnání je incidence v zemích bývalého Sovětského svazu kolem 90 a například v Rumunsku kolem 300 pacientů na 100 tisíc obyvatel.

Pracoviště v Thomayerově nemocnici je tak dostačující. „Těch pacientů by u nás mohlo být něco kolem stovky ročně,“ uzavřel primář oddělení hrudní chirurgie Thomayrovy nemocnice. ¨

Marián Vojtek, Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme