Tisíce lidí stráví Silvestra místo na oslavě v zaměstnání

Ne každý se dnes může naplno oddávat silvestrovským oslavám. Tisíce lidí se rozloučí se starým rokem a přivítají ten nový v zaměstnání. Většina z nich přitom pracovního Silvestra nezažívá poprvé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní otevření nově zrekonstruované dětské části nemocnice Motol. | Foto: Filip Jandourek

„Tady se nerozlišuje, jestli je to Silvestr, svátek nebo sobota či neděle, takže nastupuje každý den stejně, to znamená v sedm hodin ráno,“ říká Ivo Jirásek, velitel hasičské čety na stanici v brněnské Lidické ulici.

Přehrát

00:00 / 00:00

O lidech, kteří musejí jít do práce i v posledních hodinách starého roku, natáčel Michal Záboj

Letošní Silvestr ve službě nebude jeho první. Poslední pracovní den v roce se u hasičů neliší od těch předchozích. Bezpečně - i bez hodinek - ale dnes poznají, kdy přišla půlnoc.

„Poznáme, že je půlnoc podle toho, že za nějakou dobu vyjíždíme. Ale jsou to většinou také věci, jako že někam zapadne nějaká rachejtle a chytí od ní nějaký odpad nebo křoví nebo něco takového. Ale nestává se, že by byly požáry bytů nebo takové závažné události v souvislosti s tím Silvestrem. Spíš drobnější, ale je jich víc než obyčejně.“

Do práce dnes vyrazí také desítky řidičů brněnského dopravního podniku. Systém služeb se během let zaběhl a už nebývá problém s jejich obsazováním.

Hasiči (ilustrační foto) | Foto: Milan Kopecký

Naopak část řidičů o silvestrovské a sváteční směny kvůli příplatkům přímo žádá. Potíže s rozpisem služeb nejsou ani mezi sestrami v brněnské fakultní nemocnici.

„Svobodná děvčata chtějí spíš odsloužit Vánoce. A na Silvestra, kdy se baví, chtějí mít volno. A naopak maminky, které jsou doma s dětmi, tak touží mít volný vánoční svátek, Štědrý večer a na Silvestra klidně odslouží,“ popisuje setra brněnské fakultní nemocnice Simona Janíčková. Sama už několik Silvestrů ve službě zažila.
Pacientů bývá poslední dny v roce méně, ale vyžadují více péče. Přesto se najde čas na menší silvestrovskou oslavu.

„Vždycky nějaká ta chvilička se najde, že se děvčata z oddělení sejdou a s lékaři si popřejí a dají si kávu a dají si chlebíček něco, co si donesou z domu.“

Silvestra v práci nebo ve službě ale zažijí i lidé v jiných profesích. Bez oslav se budou muset obejít policisté a záchranáři anebo třeba také noční vrátní.

Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme