Tisíce lidí v Náchodě a Rychnově nad Kněžnou dluží za svoz odpadu

V Náchodě a Rychnově nad Kněžnou poplatek za svoz komunálního odpadu nezaplatily tisíce lidí. Právě v těchto dvou bývalých okresních městech měli obyvatelé poslední možnost ho uhradit do posledního září.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Popeláři jedou, Vyšehrátky 2010

Popeláři jedou, Vyšehrátky 2010 | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

„Dopadlo to o trošku lépe než v minulém roce, ale přesto necelé dva tisíce lidí v řádném termínu neuhradily. Na peníze to je zhruba milion 295 tisíc korun,“ říká Ladislav Šimek z finančního oddělení.

V obou městech proti loňskému roku počet dlužníků mírně klesl. V Náchodě možná zafungovaly obavy poté, co město zaměstnalo vlastní exekutorku. V Rychnově zase vsadili na domluvu, například formou splátkového kalendáře.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dlužnících za svoz odpadu mluvila Kristýna Štanderová

„Pokud lidé nemůžou zaplatit, přijdou včas a domluví se, tak splácejí, například,“ upřesňuje Veronika Kafuňková z finančního odboru. Podle ní spousta lidí ale hřeší na jakési nepsané pravidlo:

„Mají celý říjen na to, aby přišli, zaplatili bez navýšení. A i pracovnice na našem odboru posílají e-maily, SMS. A vycházejí občanům vstříc. Obzvláště těm, kteří nejsou pravidelnými neplatiči.“

Chronických neplatičů má Rychnov asi 30 procent. Podle Ladislava Šimka V Náchodě se mezi ně pravidelně řadí téměř všech asi 700 lidí, kteří mají trvalé bydliště na radnici.

„Jsou to osoby, na které je vystavován fiktivní platební výměr. V řadě případů jsou to i fikaní lidé, kteří využívají toho, že se mohou přihlásit na radnici a jsou úřady nedohledatelní.“

Náchod má sice podstatně více dlužníků za svoz komunálního odpadu, ale na procenta je úspěšnější v jejich vymáhání. Z loňských neplatičů už zaplatilo 54 procent lidí, v Rychnově nad Kněžnou asi 30.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme