Tisíce poutníků navštívily Poutní mši ve Velehradě na Slovácku

Dny lidí dobré vůle ve Velehradě končí. Poutní mši na oslavu svatých Cyrila a Metoděje dnes navštívilo přes dvacet tisíc lidí. Tématem bylo udržení národní kultury a návrat ke křesťanským hodnotám. Poutníky neodradilo ani nebývalé vedro.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dny lidí dobré vůle na Velehradě | Foto: ČTK

Tématem proslovu hlavního kazatele, olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera, byl návrat ke kořenům a udržení života, aby kořeny mohly být živeny.

Celebrant kardinál Dominik Duka upozornil na úlohu Velehradu v novodobých dějinách, kdy se od 60. do 80. let stával ostrůvkem odporu proti totalitě.

Během slavnostní mše ocenili zástupci České biskupské konference osobnosti kultury a umění. Ocenění od biskupů získal výtvarník Karel Rechlík, dirigent a pedagog František Macek, hudební skladatel Miloš Bok i vězeňská kaplanka Květoslava Jakubalová.

Poutní mše na Velehradu završila letošní oslavy příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Podle pořadatelů ji navštívilo odhadem 23 000 poutníků; loni jich bylo kolem 30 000.

Dalších 20 000 lidí si nenechalo ujít sobotní benefiční koncert Večer lidí dobré vůle, který vynesl zhruba 1,3 milionu korun. Do Velehradu zamířili poutníci z Česka i zahraničí.

Stále se od nich máme co učit, říká o odkazu Cyrila a Metoděje teolog

Číst článek

ČTK, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme