TOP 09 chce, aby se rychle vybral ředitel DPP. Situaci bude řešit i ODS

Nového ředitele by si měl pražský dopravní podnik vybrat co nejdříve. Myslí si to zastupitelé hlavního města za TOP 09. Odvolaný ředitel Vladimír Lich podle nich špatně komunikoval s dozorčí radou. TOP 09 už také projevila zájem o post náměstka pro dopravu. Situaci v dopravním podniku bude odpoledne řešit také ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní podnik Praha, MHD (ilustrační foto). | Foto: Filip Jandourek

Klub TOP 09 je pro vypsání veřejného a transparentního výběrového řízení v nejkratším možném termínu. TOP 09 proto vyzvala ODS, aby v rámci své gesce bezodkladně naléhavou situaci řešila. „Není-li koaliční partner schopen se tohoto úkolu zhostit, je TOP 09 připravena převzít za resort dopravy plnou odpovědnost,“ usnesli se zastupitelé.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v DPP mluvili Zdeněk Tůma z TOP 09 a komentátor ČRo Petr Nováček v Ozvěnách dne

Trochu jiný názor má na celou kauzu zastupitel za TOP 09 v Praze a předseda finančního výboru magistrátu Zdeněk Tůma. „Rozhodnutí dozorčí rady nepovažuji za úplně šťastné,“ řekl Tůma s tím, že odvolávat manažery tak rychle, jak to udělala dozorčí rada a představenstvo, není úplně správné.

Tůma připomněl, že dopravní podnik se dlouhodobě potýká s mnohými problémy. „Řeší se řada krizových situací. Zdá se, že je tam řada problematických zakázek,“ upozornil Tůma. Dodal, že navíc není stále jasné, jakým způsobem bude podnik řízen.

Hrozící krize v pražské koalici

Dnes bude situaci v dopravním podniku řešit ODS a pak se chystá koaliční jednání. Už teď je ale jasné, že spor o začíná dělit pražskou ODS, různé názory se objevují také u TOP 09, a tak se může celý konflikt negativně projevit i na celé koalici. „Nedá se vyloučit, že kdyby konflikt eskaloval, může z toho vzniknout politická krize v Praze,“ upozornil komentátor ČRo Petr Nováček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v DPP mluvil také starosta Radotína za ODS Karel Hanzlík ve Světě o jedné

Čeká se proto, že občanští demokraté nebudou dnes mluvit jen o situaci v dopravním podniku, ale právě také o situaci v pražské koalici a v samotné ODS. Například včera na členství v dozorčí radě rezignovali tři členové ODS. O jejich odchodu má rozhodnout valná hromada.

Primátor Bohuslav Svobod z ODS navíc vyzval k ještě širší obměně. Z dozorčí rady by podle něj měl odejít i poslanec ODS David Vodrážka. Právě on navrhl v dozorčí radě odvolání ředitele Vladimíra Liche.

„Nerad bych se k tomu vyjadřoval. Chápu rozladění pana primátora, protože samozřejmě tento krok měl být jednoznačně konzultován s představiteli valné hromady, především s panem primátorem,“ uzavřel starosta Radotína za ODS Karel Hanzlík, který je mezi těmi, co rezignovali na členství v dozorčí radě.

Primátor Svoboda dnes také prohlásil, že nyní odpovědnost za dění v pražském dopravním podniku převzali zastupitelé za TOP 09, což odpovídá koaliční smlouvě. Oblast dopravy dál zůstává ODS.

ČRo, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme