TOP 09 představila kandidáty na primátora. Jsou jimi Tůma, Dlouhý, Novotný či Vávra

Pražská TOP 09 představila čtyři kandidáty na možného příštího primátora. Vyjednávat o podpoře začne nejdříve s ČSSD. Nevylučuje zároveň, že bude mluvit i s částí ODS, zásadně ovšem odmítá jednat s komunisty. Dosavadní koalice ODS a TOP 09 dnes padla při hlasování zastupitelstva.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zastupitelé Prahy diskutují o změně územního plánu

Zastupitelé Prahy diskutují o změně územního plánu | Foto: Filip Jandourek

Kandidáty na primátora jsou lídr TOP 09 v posledních volbách Zdeněk Tůma, vysokoškolský expert na finance Martin Dlouhý, stávající radní pro kulturu Václav Novotný a šéf zastupitelů TOP 09 Jiří Vávra.

Jména kandidátů odpoledne zveřejnil náměstek primátora z TOP 09 Tomáš Hudeček, který bude Prahu do zvolení nového primátora řídit. Převzal už všechny kompetence primátora.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění na pražském magistrátu sledovala redaktorka Jana Čermáková

Hudeček zároveň zdůraznil, že spíš než jednat o personáliích je teď důležitější řešit věcné problémy města. Zmínil třeba dokončení tunelu Blanka nebo financováni dopravního podniku.

Na magistrátu už začala první vyjednávání. Zástupci TOP 09 a ČSSD se však zatím domluvili, že plnohodnotná jednání začnou až příští týden. Nejpravděpodobnější se jeví menšinová vláda TOP 09, kterou by socialisté tolerovali.

Odvolání Bohuslava Svobody se po včerejších neúspěšných koaličních vyjednáváních čekalo. Přesto dnes Svoboda vystoupil s poněkud emotivním prohlášením, v němž řekl, že rozhodnutí umožní návrat kmotrům, které on před rokem a půl z „radnice vyhodil“.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dění na magistrátu mluvili na Radiožurnálu předseda zastupitelského klubu ODS Ondřej Pecha, předseda pražské TOP 09 František Laudát a komentátor ČRo Petr Hartman

Za vším je podle něj snaha TOP 09 zlikvidovat konkurenci. Konkrétně za tím stojí první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a předseda strany Karel Schwarzenberg.

„Jsem přesvědčen, že Pražané tomu rozumí a odmění za tento krok TOP 09 v parlamentních, komunálních a senátních volbách v příštím roce. Osobně ve mně není žádná hořkost. Nejde nám o primátorský řetěz, ale o princip. Demokratické rozhodnutí zastupitelů přijímám a ODS je připravena pracovat tak, jak se zavázala, pro Pražany v opozici,“ řekl Svoboda.

Dění v Praze kritizoval i předseda vlády a ODS Petr Nečas. Podle něj se v odvolání primátora Svobody projevují sklony TOP 09 k politikaření.

„Není to dobrá zpráva pro Prahu, protože odvolání kultního, kompetentního a slušného primátora je chybný krok. Jednoznačně to ukazuje tendenci TOP 09 k destruktivní intrikánské politice a my samozřejmě vzhledem k tomu, že tyto kroky se zcela zjevně děly s posvěcením nejvyššího stranického vedení zřejmě nemůžeme vyloučit, že bude tendovat i na úrovni postátní,“ řekl Nečas.

Že za rozpad koalice na pražském magistrátu může TOP 09, zopakovali představitelé ODS i večer, po jednání širšího vedení strany.

Kalousek svůj vliv odmítá

Miroslav Kalousek jakýkoli podíl na tom, co se stalo na pražském magistrátu, odmítá.

„Mně velmi lichotí ten pocit omnipotence, který vůči mé osobě má ODS, ale bohužel tak to není. Pražané chtějí průhlednou transparentní politiku, Pražané chtějí vyřešit ty kostlivce ve skříni, které nechali Janouškové, Hrdličkové, Rittigové a jiní kmotří za ODS. To je odpovědnost TOP 09, a proboha, ať to udělají,“ řekl večer Kalousek Českému rozhlasu.

Podobně už během dne podíl vedení strany či Kalouska na odvolání primátora odmítl i předseda pražské TOP 09 a poslanec František Laudát.

„Samozřejmě teď napomáhá řešení té situace svými názory a doporučeními, ale on podobně jako já jako šéf pražské TOP 09 věříme svému zastupitelskému klubu. Protože my jim nemůžeme vnucovat nějaká řešení, která by oni neakceptovali. A rozhodně ty impulsy nevycházely ať už z centrálního vedení TOP 09, ani z pražského vedení,“ řekl Laudát.

Přehled pražských primátorů od roku 1990
Jaroslav Kořán (nestraník za OF, únor 1990 až září 1991)
Milan Kondr (ODS; září 1991 - květen 1993)
Jan Koukal (ODS; od května 1993 do 1998 )
Jan Kasl (ODS; 1998 - květen 2002)
Igor Němec (ODS; červenec - listopad 2002)
Pavel Bém (ODS; 2002 až 2010)
Bohuslav Svoboda (ODS; od listopadu 2010 do května 2013)

Komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman považuje dnešní dění spíše než za politikaření za výsledek dlouhodobě neřešených problémů a vzájemného napětí mezi ODS a TOP 09 na magistrátu.

Jedná se podle něj o přirozené vyústění, tím spíše že napětí trvalo už několik měsíců. „Buďto se oba partneři mohli dohodnout na tom, jak budou pokračovat dál, a nebo naopak tu spolupráci ukončit,“ poznamenal Hartman.

Očekává však zároveň, že jak se budou blížit volby, bude se napětí mezi ODS a TOP 09 stupňovat. „Protože jsou to dva pravicové subjekty, které se zaměřují na podobný typ voličů. Snaží se a budou se vůči sobě vzájemně vymezovat,“ řekl komentátor.

Vyjednávání mezi TOP 09 a ČSSD v Praze podle něj vyústí spíše v dohodu o podpoře než ve vytvoření koalice. Bude však záležet, jak se vyvine situace uvnitř pražské sociální demokracie.

„Protože ta také není zdaleka jednotná. Jsou tam různé tábory, ať už ty, kdybych to personifikovali, lidé soustředění kolem Jiřího Dienstbiera, a další kolem Petra Hulínského. Tam není rozhodně jednota, takže uvidíme, jak se další jednání bude vyvíjet, ale už nyní je zřejmé, že pokud bude chtít TOP 09 nějakou formou spolupracovat se sociální demokracií, tak jí za to bude muset něco slíbit, ať už to bude v rámci koalice nebo v rámci podpory,“ podotkl Hartman.

Primátor Bohuslav Svoboda na pražském magistrátu skončil. Odvolána byla i část rady

Číst článek

Nečas nevylučuje, že TOP 09 se ve vládě zachová jako nyní v Praze. Kalousek to odmítá

Číst článek

Jana Čermáková, Veronika Sedláčková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme