Třebíč a Velké Meziříčí se budou přetahovat o peníze na stavbu rozhledny

Na Vysočině stojí pouze 9 rozhleden. Nejenže má kraj nejméně rozhleden v Česku, ale dvě města se o dotace na rozhlednu budou teď zřejmě přetahovat. Třebíč už má plány na rozhlednu na Pekelném vrchu připravené a současně připravuje žádost o dotaci také Velké Meziřící pro rozhlednu na Fajtově kopci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhledna Mařenka | Foto: Michal Malý

Podle regionální rady, která dotace přiděluje, bude hodně záležet na tom, kdo bude mít lépe a bezchybně zpracovanou žádost. Zároveň ale nepřímo potvrzují, že není úplně obvyklé, aby dvě města ležící tak blízko sebe, získala peníze na stejnou věc.

Bude záležet také na tom, zda Třebíč nebo Velké Meziříčí propojí stavbu rozhledny s nějakou další atrakcí v regionu.

Místostarostka Třebíče Marie Černá se ale domnívá, že její město má navrch. „My se domníváme, že to máme ještě komplexněji propracované právě s touristpointem. Myslím, že je možná jediným zařízením tohoto druhu na Vysočině, které by poskytovalo takový servis pěším a cykloturistům, že mohou svoje zavazadla klidně odhodit a kola nechat pod dozorem.“

„Pokud chceme mít Kraj Vysočina jako jednu významných turistických destinací, že turisté přinášejí peníze a že tady přespí, tak z tohoto pohledu si myslím, že výstavba rozhleden a lákání turistů na tuto atraktivitu má svoje opodstatnění,“ míní Černá.

Velké Meziříčí spojuje svoji rozhlednu zase se skiareálem na Fajtově kopci, který také výrazně zvyšuje naděje na přijetí dotace.

Na Vysočině je nyní jen 9 rozhleden, což je vzhledem k rozloze území velmi málo. Přitom právě kopcovitá Vysočina nabízí pro stavbu vyhlídkových věží ideální podmínky. Paradoxně daleko více rozhleden stojí na jižní Moravě – 41, v jižních Čechách je to 34 a v Pardubickém kraji 29.

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme