Třebíčská průmyslovka testuje chytré zásuvky. Ovládají se na dálku přes mobil nebo počítač

Průmyslová škola v Třebíči se s chytrými zásuvkami zapojila do pilotního výzkumu. Speciální zásuvky je možné ovládat na dálku přes internet nebo přes mobilní telefon. A samotné zařízení SMS zprávou upozorní, že člověk kupříkladu nevypnul počítač v kanceláři. Mělo by se tak ušetřit tak na účtech za elektřinu. Chytré zásuvky mohou také zachránit i před požárem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třebíčská průmyslovka testuje chytré zásuvky. Ovládají se na dálku přes mobilní telefon

Třebíčská průmyslovka testuje chytré zásuvky. Ovládají se na dálku přes mobilní telefon | Foto: Michal Malý

Chytré zásuvky, které jsou ve tvaru malé krabičky, se vkládají mezi zásuvku ve zdi a elektrický spotřebič, vysvětluje způsob zapojení chytré zásuvky zástupkyně pro praktické vyučování Petra Hrbáčková.

„V podstatě je to bezdrátový vysílač, který posílá data do softwaru, který máme v počítači. A máme konkrétní přehled o tom, jak spotřebič funguje, jestli zrovna pracuje nebo nepracuje a jakou má momentálně spotřebu,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průmyslová škola v Třebíči se s chytrými zásuvkami zapojila do pilotního výzkumu. Natáčel tam redaktor Michal Malý.

Podle ředitele školy Zdeňka Borůvky testování ukáže, kolik energie se dá pomocí chytrých zásuvek ušetřit. „Zatím bych nechtěl předjímat, že to ušetří opravdu velké peníze, protože jsme ve stadiu testování. Zatím jsme to vyzkoušeli pouze v laboratoři, teď to chceme namontovat na počítačové učebny,“ upozorňuje.

„Bude dobré, když budeme mít přehled, že je počítačová učebna opravdu vypnutá. Navíc bychom chtěli zkoumat, jaká je spotřeba starých počítačů, nových počítačů, jaký je rozdíl, kdy se vyplatí kupovat nové počítače jenom z hlediska spotřeby a ne z hlediska funkčnosti,“ doplňuje ředitel školy.

Chytré zásuvky se ovládají pomocí počítačů, tabletů či chytrých telefonů. Mohou tak také zachránit před požárem.

„Nebezpečný spotřebič je třeba žehlička. Když ji necháte zapnutou, vzniká velký problém. A když to zjistíte na cestě, dá se jednoduše vypnout. Rychlovarná konvice se třeba vypne sama, ale už ne například trouba a podobné věci,“ říká studentka Romana Homolová.

Jediné, co řadového uživatele může zatím odradit, je cena. Jedna zásuvka vyjde na 3 až 5 tisíc korun. Vše je ale teprve ve vývoji. Sériová výroba by měla cenu výrazně snížit.

Pokud se zásuvky po měsíčním testování v Třebíči osvědčí, Kraj Vysočina je nechá rozmístit do všech svých příspěvkových organizací.

Třebíčská průmyslovka testuje chytré zásuvky. Ovládají se na dálku přes mobilní telefon | Foto: Michal Malý

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme