Tréma tu je, přiznávají lidé z kladrubského hřebčína před smutečním průvodem
Své historické poslání splní dnes v Praze starokladrubští koně. Těžcí galakarosiéři z Národního hřebčína v Kladrubech dopoledne převezou rakev s tělem zesnulého prezidenta Václava Havla na Pražský hrad. Šestice vraných koní ovládaných třemi elitními jezdci v uniformách potáhne historický povoz v duchu prvorepublikové tradice.
„Myslím, že koně jsou docela spolehliví, nebojí se skoro ničeho. Auta - bez problémů, lidi - bez problémů,“ říká jezdec číslo jedna Jiří Nekvasil.
Všichni z Národního hřebčína doufají, že šest statných a pro podobné akty určených koní nezklame. Tréma tu ale je, přiznává Oldřich Sojka, který půjde vedle hřebců pěšky jako doprovod. „Není to žádná legrace. Naposledy se takto vezl pan prezident Masaryk.“
Starokladrubští koně potáhnou téměř dvě tuny vážící lafetu historické houfnice, přesně té, která v roce 1937 převážela ostatky prvního československého prezidenta.
ČTĚTE TAKÉ: Lidé doprovodí Václava Havla na jeho poslední cestě na Hrad
Jeden problém by nastat mohl – ani ne tak s váhou lafety, ale spíš s hlukem. „Protože je to skutečně historická lafeta, to znamená loukoťová kola pobitá železnou obručí,“ říká ředitel Národního hřebčína v Kladrubech Jan Höck.
„Starokladrubští koně jsou velice, dalo by se říct, klidní a v průběhu toho smutečního pochodu už to bude úplně perfektní a bez problémů,“ ujišťuje ale vzápětí ředitel kladrubského chovu koní.
Podle něj tak vraníci splní své tradiční historické poslání – být u pohřbu státníka celosvětového významu.
„Tak určitě je to ztráta pro národ.“
„Já si myslím, že to zasáhlo každého člověka v této zemi.“
„Já si myslím, že pan prezident Havel byl dobrý člověk, pro naši zemi hodně udělal. A já si myslím, že speciálně pro Kladruby udělal moc,“ svěřují se lidé od koní, pro které je odchod Václava Havla ztrátou do jisté míry i osobní.