Třetí adventní neděle patří na Veselém kopci tradičnímu jarmarku

Ve skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska dnes ožívají tradice adventu. Ve všech roubenkách v kamnech hoří oheň, na stole voní vánočky a krajové pečivo a lidoví řemeslníci vyrábějí slaměné ozdoby, dřevěné hračky nebo třeba ruční svíčky. Mezi chalupami usilují o pozornost návštěvníků jarmarečníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veselý kopec 2.10.2010 - Bramborová sobota | Foto: Lukáš Peška

Naše prababičky a pradědové sice o adventu rozjímali a postili se, to ale neznamená, že by zcela opomněli onu světskou stránku. Místo nákupních center měli sice jen pouliční jarmarky, tam ale v čase předvánočním bývalo pořádně živo.

„Ve druhé polovině 19. století se na tomto jarmarku nechaly koupit všelijaké laskominy včetně pomerančů, datlí, fíků a dalších exotických pochoutek,“ říká ředitelka skanzenu Ilona Vojancová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Drahomíra Bačkorová připravila pozvánku na Veselý Kopec

Dnes se na Veselý Kopec sjíždějí nejlepší lidoví výrobci z širokého okolí. Olga Doubalová vás například naučí vyrobit jednoduchou hračku pro nemluvňata – říkalo se jí třesalka: „Do jablíčka si zapíchnu brk, který byl roztřepený, a na každý ten koneček se napíchnul nabobtnalý hrášek. Když se potom ten hrášek seschne, třesalka hrká.“

Jarmark na Veselém Kopci je jednou z nejoblíbenějších akcí, a tak řidiči musí počítat s tím, že kvůli parkování budou muset jít pár stovek metrů pěšky.

Lucie Maňourová, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme