Třetina obcí v Pardubickém kraji nemá připravené zdroje vody pro hasiče

Řada obcí v Pardubickém kraji nemá v pořádku zdroje požární vody. Přitom zákon ukládá samosprávám povinnost zajistit dostatek vody pro hasiče - například upravené nádrže, rybníky, koupaliště nebo hydranty. V praxi to ale nefunguje. Může se tak stát, že zasahující jednotky musí likvidaci požáru přerušit, aby doplnily cisterny. Škody jsou pak větší.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požární nádrž v Pustině slouží v zimě k bruslení a v létě ke koupání

Požární nádrž v Pustině slouží v zimě k bruslení a v létě ke koupání | Foto: Filip Novotný

Zarezlé hydranty, požární nádrže a zarostlé stromy. Při kontrole neobstojí zhruba třetina obcí, upozorňuje Pavel Nejtek z Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje:

„Někde kolem 30 až 35 procent zkontrolovaných subjektů má nějaký problém. Někdy nejsou zdroje určené vůbec, někdy nejsou určeny správně – není tam správná kapacita, označení, dostupnost.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Řada obcí v Pardubickém kraji nemá v pořádku zdroje požární vody. Více od Josefa Kopeckého

O Lukavici na Chrudimsku to ale neplatí. Obec se snaží připravit na každou variantu.

„Nacházíme se v místní části Vížky. V této části jsme vybudovali vlastní vodovod. Kapacita vodojemu je zhruba nějakých 12 kubíků vyrobených za den, zhruba dva kubíky se spotřebují. Takže 8 až 10 kubíků by mohlo být jednorázově použito na zajištění vůči požáru,“ říká starosta obce Lukavice Miloslav Stehno.

Ten také uznává, že takové množství, které se vejde do jedné cisterny, je malé.

„Zkoušeli jsme tady dálkovou přepravu z místní části Loučky sem do Vížek, což je asi jeden kilometr. Po nějakém úseku by čerpadla a hadice byly propojené až sem. Rámcově jsme na nějakou kolizi nebo požár připraveni. Snad bychom to nějakým způsobem zajistili,“ domnívá se starosta.

Zdroj za 100 tisíc

Malé obce nejčastěji narážejí na nedostatek peněz. Pojistka před požáry ale nemusí být drahá, říká Pavel Nejtek.

„Spoustu starostů si představuje, že to musí být obrovská nádrž – koupaliště, něco multifunkčního. Nám stačí nádrž o objemu 35 kubíků. Takový zdroj se nechá pořídit v řádech kolem 100 tisíc. Není to žádný obrovský náklad v rámci rozpočtu obcí. Musíme si uvědomit, že nám to bude sloužit pro obec, která má třeba tisíc obyvatel.“

Opatrnost je na místě. Letošní léto je pro hasiče nejnáročnější za posledních patnáct let.

Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme