Tři lidé na Třebíčsku se nakazili klíšťovou encefalitidou z mléka

Na Třebíčsku se 3 lidé nakazili klíšťovou encefalitidou z kozího mléka. Další 2 případy lidí, kteří se nemocí měli nakazit po vypití mléka z automatu, prověřují také na Žďársku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíště obecné | Foto: Ondřej Hajdušek

Možnost nakazit se encefalitidou nejen od klíšťat, ale také z mléka z infikovaných zvířat, potvrzuje krajská epidemioložka Alena Dvořáková.

"Ano, existuje i u klíšťové encefalitidy možnost se nakazit po požití mléka, nejčastěji se jedná o mléko kozí nebo ovčí, a to nepasterizované nebo nepřevařené. Tam je vždycky nutné před konzumací mléko převařit," řekla Dvořáková Radiožurnálu.

Na Vysočině letos přibylo vážných onemocnění, které mají na svědomí klíšťata. Například borreliózou se nakazilo téměř třikrát více lidí než v loňském roce. Vliv na to může mít přemnožení klíšťat.

Několikanásobně vzrostl i počet případů lymské borreliózy, která způsobuje potíže s klouby nebo se srdcem. Oproti tomu klíšťová encefalitida, neboli zánět mozkových blan, končí v některých případech i smrtí. Epidemiologové letos na Vysočině evidují už 65 případů klíšťové encefalitidy, zemřeli 2 lidé.


Zvětšit mapu

Lucie Maxová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme