Tři nové sanitky posílily vozový park záchranářů v Pardubickém kraji

V Pardubicích, Chrudimi a Holicích budou mít krajští záchranáři k dispozici tři nová, plně vybavená sanitní vozidla v hodnotě téměř osmi milionů korun. Záchranná služba má v Pardubickém kraji 26 posádek, každá z nich ročně najezdí 40 tisíc kilometrů. Vozový park záchranářů proto rychle stárne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sanita záchranné služby | Foto: Iveta Záleská

Zhruba po pěti letech musí být sanitka vyřazena z provozu kvůli bezpečnosti. „Je to takhle standard na všech záchranných službách v celé České republice. Sanitky se přesouvají do záloh, do rezervních garážích zhruba po 200 – 250 tisících kilometrů, kdy už samozřejmě provoz není stoprocentní,“ vysvětluje ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda.

Kvalitní sanitní vozidlo podle něj navíc musí být vybaveno všemi bezpečnostními prvky, jako jsou například stabilizační systémy nebo airbagy, aby poskytovalo bezpečí nejen personálu, ale především pacientům.

„Takže nejnovější auta směřují do ostrého provozu a ty starší pak přirozeně vypadávají do záložních garáží anebo se jich pak vyloženě zbavujeme,“ dodává.

Prostředky na nové sanitky dostala záchranná služba od krajského úřadu, jedno vozidlo jí pak věnovalo krajské město.

„Z krajských peněz jsme koupili dvě sanitky v celkové výši asi pět milionů korun. Jedna sanitka vychází asi na dva a půl milionu korun a i dar od města Pardubice byl v této výši. Takže dvě sanity se pořizovaly z krajských peněz, jedna z peněz města Pardubice. Ta zůstane samozřejmě v lokalitě Pardubic, bude sloužit z výjezdové základny Pardubice,“ upřesňuje Svoboda.

Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme