Tři obce v Královéhradeckém kraji budou v sobotu volit nové zastupitele

Obyvatelé tří obcí Královéhradeckého kraje se zítra pokusí zvolit nové vedení svých obcí. Zastupitelstva Borové na Náchodsku a Zdobnice a Bačetína na Rychnovsku se totiž rozpadla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První kolo přímé prezidentské volby v Česku | Zdroj: ČTK

Ve Zdobnici se zastupitelstvo rozhádalo do té míry, že se rozpadlo už potřetí během 1,5 roku. V obci zastupitelé loni na podzim odvolali starostku Janu Gruntovou, která v roce 2006 nahradila dlouholetého starostu Bohumila Trpišovského. Po jejím odvolání složili mandát i ostatní zastupitelé.

Zdobnice je složená ze dvou obcí Zdobnice a Kunčina ves, mezi kterými byla vždy velká rivalita. Dalším problémem je, že v tak malé obci, která má asi 160 obyvatel, se těžko shání kandidát do zastupitelstva.

Podobné to bylo i v Bačetíně, kde po Novém roce odvolali místostarostu, a to kvůli nespokojenosti obyvatel. Hned poté odstoupil starosta s dalším z devíti zastupitelů. Následně se vzdali mandátu všichni členové zastupitelstva, které jako ve Zdobnici přestalo být usnášeníschopné.

Teď je nová nezávislá kandidátka čtyř stávajících a pěti nových lidí, proti které stojí dva sociální demokraté.

V Borové na Náchodsku se devítičlenné zastupitelstvo rozpadlo kvůli neshodám ohledně větrných elektráren. V lednu a v únoru se tam hodně diskutovalo o tom, že by se na okraji obce, u samých hranic s Polskem, mohly postavit dvě obrovské vrtule. To by se muselo také zanést do územního plánu obce.

Mezi lidmi se ale zvedl proti jejich výstavbě odpor. Vzniklo občanské sdružení těch, kteří byli proti větrným elektrárnám a sepsali i petici. Pět zastupitelů z devíti složilo mandát a musely se vypsat předčasné volby.

Nezávislý starosta Miroslav Forman byl ve funkci 22 let, ale už nechce kandidovat, stejně jako ostatní zastupitelé. Prý chtějí dát prostor mladším lidem.

Volby ve všech třech obcích proběhnou v sobotu od 7 hodin do 22 hodin.

Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme