Tři úředníci magistrátu v Ústí stanou před soudem, údajně nevyřizovali přestupky
Okresní soud dnes začne projednávat případ tří úředníku magistrátu města Ústí nad Labem. Podle obžaloby nevyřídili v roce 2013 kolem 1350 případů nezaplaceného parkovného. U dvou úředníků odboru kontroly šlo podle žalobce Jana Řeháčka o úmyslný trestný čin, u jejich vedoucí o nedbalostní skutek.
„Poté, co byly tyto přestupky postoupeny příslušnému odboru, byly bez dalšího založeny a vedeny v kanceláři zaměstnance, který je pak na konci roku odnesl do archivu,“ popsal nečinnost úředníků státní zástupce Jan Řeháček.
Obžaloval vedoucí odboru kontroly, vedoucí oddělení přestupků a jejího podřízeného. Šéfka oddělení přestupků má kromě toho na svědomí podle Řeháčka ještě další věc:
Neřešili přes 1300 dopravních přestupků, dnes stanou tři úředníci ústeckého magistrátu před soudem. Více od Gabriely Hauptvogelové
„Klientelisticky a protiprávně byl odložen dopravní přestupek jednoho ze zaměstnanců Magistrátu města Ústí nad Labem.“
Podle žaloby jde o vedoucího odboru dopravy Dalibora Dařílka. Jeho auto stálo v zákazu vjezdu. Odmítl, že by o odložení přestupku kolegy požádal: „To bych byl úplný blázen.“
Obžalovaní úředníci podle mluvčí ústeckého magistrátu Romany Macové na úřadě stále pracují: „Samozřejmě ctíme presumpci neviny.“
Pokuta dva miliony?
Město se k žalobě nepřipojilo - podle tajemníka Jiřího Javorčáka není možné vyčíslit škodu, protože každý přestupek se projednává individuálně. S tím nesouhlasí státní zástupce Jan Řeháček. Kdyby všichni dostali nejnižší možnou pokutu, celková částka by podle něj byla kolem dvou milionů korun.
„Jistě není možné akceptovat názor, který zastává současné vedení města, že nikdo nebyl poškozený. Pak je potřeba si položit otázku, na co máme městskou policii, na co máme placené parkoviště," ptá se Řeháček.
Šéfce odboru hrozí až tři roky vězení. Jejím podřízeným tři až deset let.