Tříletý chlapec a jeho sestra za celý život neopustili pražský byt

Rodiče, kteří drželi svoje děti zavřené v bytě, jsou ve vazbě. Tříletý chlapec a jedenapůlletá holčička se narodili doma a nikdy neopustili byt na pražské Vinohradské třídě, nebyli u lékaře a nepodstoupily ani žádné očkování. Případ, na který upozornila Mladá Fronta Dnes, policisté odhalili v dubnu, když do rodiny přijeli řešit spory mezi partnery. Rodiče dětí byli začátkem října obviněni z trestného činu týrání svěřené osoby a soud je poslal do vazby. Hrozí jim až 12 let vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ulice s městskými domy

Ulice s městskými domy | Foto: Jan Rosenauer

Sociální pediatr František Schneiberg, který zná okolnosti případu, potvrzuje, že děti žily úplně odtržené od okolního světa a ani úřady o nich nevěděly.

„Děti do té doby pravděpodobně nebyly nikdy venku, nebyly registrované u lékaře, nebyly pojištěné, neměly rodné listy, rodiče s nimi žili tak, aby je vnější svět nějak neovlivnil, matka je porodila zřejmě doma,“ řekl František Schneiberg.

Děti prý byly dobře živené, ale podle Schneiberga se u nich projevila psychosociální deprivace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Zbyňka Zykmunda o dětech bez dokladů nalezených v centru Prahy v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Pokud neměly těch podnětů tolik, kolik by dítě jejich věku mělo mít, to znamená, že neměly hračky a podobně. Jestli se jim věnovaly po této stránce, jestli jim četli pohádky, to nevím. Ale ta deprivace se tam určitě projevovala, to bylo u těch dětí vidět. Deprivace je samozřejmě napravitelná, když se změní prostředí. Čím méně tam byly, tím rychleji to samozřejmě půjde,“ uvedl sociální pediatr.

Potom, co se na celý případ přišlo, byly děti nejprve převezeny do dětského centra Thomayerovy nemocnice, nyní jsou už v náhradní rodině, což mají být podle Mladé fronty Dnes prarodiče dětí. To je na tom taky trochu zvláštní, když si uvědomíme, že prarodiče nevěděli, že mají vnoučata.

Šestatřicetiletí rodiče byli podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana počátkem října obviněni z trestného činu týrání svěřené osoby a soud je poslal do vazby. Hrozí jim až 12 let vězení.

Chlapec i holčička přišli na svět doma, a tím pádem do jakéhokoli systému nebyli vůbec zaneseni. A zřejmě ani matka v době těhotenství nechodila k lékaři. V obecné rovině ale sociální pediatr František Schneiberg určité změny navrhuje.

„Tak jako je povinnost registrace u zdravotní pojišťovny, tak by byla povinnost dítě registrovat u praktického lékaře. Nebo jestli zajistit, aby dítě mělo identitu, aby ji dostalo, povinnost matrik dosledovat, kde to dítě je, nahlásit to nějakému místnímu úřadu, že se v jeho obvodu dítě narodilo, aby se tam šli podívat,“ uvedl František Schneiberg.

Možná ale, že by v takovém případě pomohla i obyčejná sousedská všímavost.

Výjimečný případ

Odborníci se shodují, že jde opravdu o výjimečný případ. Dokládá ale, že ve zdejším systému péče o děti zeje mezera, kvůli níž mohou některé z nich vyrůstat ve skutečně zvláštních podmínkách.

„Jestliže má lékař podezření, že dítě vyrůstá v nějakých nestandardních podmínkách, má se obránit na orgány činné v tomto smyslu, to znamená, je to orgán sociálně-právní ochrany dětí, který je spádově na příslušných úřadech podle místa bydliště, kde už jsou sociální pracovníci, kteří potom pomáhají tuto situaci řešit,“ uvedla předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Hana Cabrnochová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Hana Cabrnochová a předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková mluví o týraných dětech v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Dodala, že v tomto konkrétním případě neměly děti žádného lékaře, takže nemohla být uplatněna žádná oznamovací povinnost. V České republice je podle jejích slov registrace u lékaře zatím nepovinná, přesto je zde registrováno více než 98 procent dětí, což znamená, že téměř každé dítě v ČR má svého praktického lékaře.

„Tento případ považuji za naprosto výjimečný a rozpoutal diskusi, která už je vedena nějakou dobu na téma, zda má být v Česká republice povinná nebo nepovinná registrace. My víme o tom, že v některých zemích povinná je, přesto se tam nepodařilo dosáhnout vyšší proregistrovanosti, než jakou máme v České republice,“ uvedla Hana Cabrnochová.

Předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková podle svých slov nepamatuje žádný podobný případ týraných dětí.

„Je to snad skutečně první případ, kdy by tak dlouho tady žily děti, které nejenže nejsou registrovány u lékaře, ale nemají ani rodný list a nejsou registrované ani na matrice, protože tady ještě byla porušena povinnost ohlásit narození každého dítěte, což ukládá zákon o matrikách. Buď to musí učinit ten, kdo je u porodu, anebo rodiče, pokud tedy rodí někde doma,“ řekla Marie Vodičková.

Hanka Shánělová, Zbyněk Zykmund, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme