Tropická vedra a slunce dva měsíce po povodni nahradily v Zálezlicích vysoušeče

V Zálezlicích na Mělnicku dva měsíce po červnových povodních stále řeší problémy s protipovodňovou hrází, která chrání místní část Kozárovice. Při její opravě se v ní našla místo kvalitního materiálu stavební suť. V obci, která se stala symbolem povodní v roce 2002, se stále uklízí a opravuje vše, co napáchala v červnu velká voda. Vysoušeče v podmáčených domech vystřídalo slunce a tropická vedra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okolí Zálezlic dva měsíce poté | Foto: Jana Huzilová

„Měli jsme neustále otevřená okna, neustále otevřené dveře a na zdech je to znát. Když jsou zapnutý vysoušeče, dveře a okna musí být zavřené. Takže jsme vysoušeče odevzdali a nechali jsme to přírodě,“ prozradila Českému rozhlasu Lucie Justychová, která je ráda, že je sluníčko alespoň trochu zbavilo plísní v jejich podmáčeném domě v Kozárovich.

Dva měsíce po velké vodě teď její rodinu nejvíc trápí čas: „Abychom si stihli do konce srpna zařídit tu dotaci. Tím, že manžel se snaží různě brát brigády, protože je nezaměstnaný, tak nás trápí ten čas.“

Tropická vedra podmáčeným stavením pomohla, to tvrdí i nezávislý starosta Zálezlic Jiří Čížek: „To prostě je to nejlepší, co může nastat - aby hřálo sluníčko a pofukoval jemný větřík, to je na vysoušení úplně nejlepší.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V Zálezlicích dva měsíce po povodni natáčela redaktorka Jana Huzilová

Největším problémem je nyní podle něj oprava protipovodňové hráze u Kozárovic. I tam ale podle něj obrazně řečeno už začíná svítat:

„Povodí Vltavy přehodnotilo situaci a v současné době to vypadá, že tu hráz asi sundají celou a celý ten kousek, který by opraven po roce 2002, se postaví nový. Protože ta suť tam prostě je,“ říká starosta. Na suť v hrázi prý přišel úplnou náhodou:

„Když se udělal příčný řez na té hrázi a očistilo se to, tak se to tam prostě ukázalo. Že tam jsou vrstvy, které jsou nesourodé, které se v životě nemohly spojit. Prostě koukal na mě příborový nůž, koukaly na mě magnetofonové pásky, kusy dlaždiček, tašek ze střechy,“ ukazuje na nekvalitní materiál rozzlobený zálezlický starosta.

Firma totiž podle něj dostala od někoho zaplaceno za likvidaci suti, ale zpeněžila ji jako materiál. Ten se do valu dostal v roce 2002, kdy ho poničily tehdejší povodně.

„V současné době probíhá zpracování znaleckého posudku, který jsme si jako obec nechali vyhotovit, protože všichni odborníci nám potvrdili, že ten materiál je nekvalitní a nemá tam co dělat.“

Starosta Zálezlic Jiří Čížek ukazuje, co vše našel v poničené hrázi | Foto: Jana Huzilová

„Nám nejde o to, aby padaly něčí hlavy, nám jde o to, aby tu hráz opravili a postavili kvalitně. Vypadá to, že Povodí Vltavy se k tomu postavilo čelem a že to asi opravdu zreviduje a že to opraví kvalitně,“ zdůrazňuje starosta Jiří Čížek.

Červnové povodně v Zálezlicích napáchaly škody i na místním fotbalovém hřišti. Obec se rozhodla, že na jeho obnovu uspořádá dobročinný koncert.

„Charitativní koncert tady pro nás uspořádali Schovanky, Josef Klíma, kterého znáte z pořadu Na vlastní oči, tak on má kapelu Na vlastní uši band, a hlavní hvězda Vláďa Hron, který s celým nápadem přišel a celé to inicioval, tak ten vystoupí na konec a zároveň se tam předvede jako DJ,“ doplňuje starosta mozaiku života v Zálezlicích dva měsíce „po té“.

Charitativní koncert na obnovu fotbalového hřiště v Zálezlicích se uskuteční už tuto sobotu 3. srpna, program začne na hřišti už v deset dopoledne.

Jana Huzilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme