Tropické teploty nesvědčí komárům. Na jihu Moravy jich je nejméně za 15 let

Tropické teploty a extrémní sucho nesvědčí ani komárům. Jejich počty na jihu Moravy pravidelně kontrolují hygienici. A například na Břeclavsku, kde jich v okolí soutoku Moravy a Dyje bývají touto dobou tisíce, nejsou téměř vůbec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hygienik Oldřich Šebesta u jedné z pastí na komáry | Foto: Štěpánka Kadlečková | Zdroj: Český rozhlas

„Třeba tady máme asi dvacet komárů. V době největší kalamity jich bývá za stejnou dobu i 20 tisíc,“ říká u jedné z komářích pastí hygienik Oldřich Šebesta.

„Je to způsobeno tím, že nenastala žádná povodeň. Dokonce i po tání sněhu v tůních, kde se normálně komáři líhnou, bylo tak málo vody, že se tam objevila tak setina larev komárů, než bývá obvyklé,“ vysvětluje František Rettich ze Státního zdravotního ústavu v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Počítat komáry se do lužních lesů na Břeclavsku vydala Štěpánka Kadlečková

Líhniště komárů jsou momentálně vyschlá, vajíčka v nich ale zůstávají. Komáří kalamity se tak můžeme dočkat třeba příští rok.

„On tady vydrží několik roků, nepotřebuje vyletět. Počká si a vyletí třeba příští rok. Naopak po několika suchých letech bývají kalamity větší, protože se vajíčka komárů kumulují,“ varuje hygienik Oldřich Šebesta.

Detail pasti na komáry | Foto: Štěpánka Kadlečková

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme