Troubky opět ohrožuje povodeň

Troubky na Přerovsku jsou ze 70 procent zatopené, lidé jsou postupně evakuováni. Na pomoc hasičům míří armáda. Obyvatelé jsou zoufalí, obec se totiž stala symbolem tragických povodní v roce 1997.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záplavy v Českém Těšíně | Foto: Artur Kubica

Tehdy velká voda srovnala se zemí většinu domů a zabila 9 lidí.

V dalších místech Moravskoslezského kraje hladiny řek v noci klesly, nyní opět stoupají. Pršet má podle předpovědi až do zítřka.

Situace v Troubkách se dramatický zhoršila po půlnoci, po čtvrté hodině ranní byla vesnice neprodyšně uzavřena.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Trubkách reportovala krátce před šestou hodinou Jana Zemková

Radnice po půlnoci vyzvala k dobrovolné evakuaci. Starosta Troubek Radek Brázda brzy ráno řekl, že výzvu uposlechlo asi 200 lidí, nyní je již nařizována evakuace hromadná. Obyvatelé jsou ubytováni v sousednícj Oplocanech a Kokorách.

Někteří lidé brali celou situaci s klidem, jiní byli nervózní. Ale žádná panika nenastala. Jedna žena zřejmě ze stresu začala předčasně rodin, hasiči ji dopravili do prostějovské nemocnice.

Evakuaci v Troubkách přijímají jen z části. Někteří po zkušenostech z roku 1997 na nic nečekali. Jiní se ale v obavě o své majetky nechtějí vzdálit. V obci už se totiž objevují podezřelé osoby.

Podle starosty potrvá dramatická situace minimálně celé dopoledne. Bečva totiž stále stoupá.

Obec Troubky na Přerovsku ohrožuje opět velká voda z řeky Bečvy. V obci jezdí tři hasičské vozy a v záloze je připraven člun.

Stav ohrožení trvá

V kraji platí na mnoha místech stav ohrožení. Hladiny některých řek sice trochu opadají, Český hydrometeorologický úřad ale varuje, že situace by se během dne mohla na některých místech zhoršit.

Některé úseky silnic v Moravskoslezském kraji se postupně vrací do běžného provozu. Týká se to hlavně Karviné, která byla ještě před půlnocí úplně uzavřená a fungovala tady pouze železnice.

Karviná je průjezdná od Ostravy, Bohumína i od Českého Těšína.

V plném provozu je hromadná doprava včetně příměstských linek.

Stále jsou ale uzavřené některé hlavní tahy přes Ostravu, třeba Mariánskohorská nebo Rudná ulice.

Po vydatném dešti v druhé polovině noci přibylo třetích povodňových stupňů, nově u řeky Lubiny v Petřvaldu a také Olše v Českém Těšíně se vrtila ke stupni tři.

Ke všemu fouká silná vítr, hlavně ve vyšších polohách Beskyd.

Trvalé deště stále zvedají hladiny řek na Moravě. Nejhorší situace je na Bohumínsku, Ostravsku a v okolí Valašského Meziříčí."Doporučuji zvážit cestu zejména do okresu Karviná, kde jsou výrazné dopravní komplikace z důvodu rozvodněných toků," informuje operační důstojník krajského operačního a informačního střediska Marek Gašparín a dodává:

"Dálnice D1 je v celé délce průjezdná na území kraje, s menšími omezeními na území města Ostravy."

Pomoc postiženým

Nejrychleji na krizovou situaci zareagovala už včera Arcidiecézní charita Olomouc. Její pracovníci dovezli lidem do Valašského Meziříčí čisticí a desinfekční prostředky a deky.

Diecézní charita ostravsko-opavská dá ze svých zdrojů obětem povodní až půl milionu korun. K dispozici dala také své sbírkové konto a lidé, kteří chtějí pomoci, mohou využít dárcovské smsky.

Text zprávy je - psáno velkými písmeny - DMS POVODNE2010 a číslo 87777. Cena je 30 korun. Pokud chcete poslat víc, číslo konta diecézní charity je 5015003434/5500 s variabilním symbolem 333.

Lidé z diecézní charity i těch oblastních poboček jsou v kontaktu s několika krizovými štáby. Situaci bedlivě sledují a vyhodnocují přímo v terénu, takže jsou schopni okamžitě pomoci tomu, kdo to zrovna nejvíc potřebuje.

Z dalších humanitárních organizací ADRA zatím situaci monitoruje a poskytne prostředky z vlastních zdrojů. Zvažuje taky, jestli nevyhlásí veřejnou sbírku. Člověk v tísni může aktuálně půjčit 160 vysoušečů.

Informace o dopravě naleznete na našem webu stejně jako aktuální předpověď počasí.

Igor Maňour, Martin Knitl, Alžběta Havlová, Kateřina Křenová, Kateřina Causidisová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme