Tržnice Sapa stále není proti ohni dost zabezpečená. A propadla hazardu

Největší vietnamská tržnice, pražská Sapa, v minulosti platila za jedno z nejrizikovějších míst v metropoli. Do pětatřicetihektarového areálu s halami a skladišti už několikrát vyjížděli hasiči. Poslední požár v roce 2008 dokonce patří k nejničivějším, které Praha zažila. Sapa bývala také spojována s drogovou kriminalitou a policisté v okolí dodnes nacházejí domácí pěstírny konopí. V tržnici se navíc rozmohl hazard. Přesto se prý trhovci snaží na zkulturnění Sapy s městem více spolupracovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní příjezdová brána do tržnice SAPA v Praze - Libuši. | Foto: Tomáš Adamec

Malá Hanoi nebo Saigon. I tak říkají Pražané tržnici na jihovýchodním okraji hlavního města. Lidé si areál s desítkami prodejních hal a skladů, restaurací i kanceláří docela oblíbili. Vrásky na čele ale nezmizely pražským policistům a zapomenout nemohou ani hasiči.

„Množství vyskládaného materiálu několikanásobně převyšovalo požadavky norem. Patra komplikovala zasahujícím cestu vniku, jak hasič postupoval k ohniskům, kvůli pádům materiálu se mu zavírala cesta zpátky. Dále to byly hořlavé konstrukce a docházelo k nekontrolovanému šíření požáru," vzpomíná na velký požár v roce 2008 jeden ze zasahujících hasičů Daniel Vratislavský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ani pět let po velkém požáru není tržnice Sapa proti ohni dost zabezpečená. Navíc propadla hazardu

Od té doby sice podle něj majitelé tržnice firma Saparia určitá protipožární opatření zajistili, podle posledních kontrol to ale pořád nestačí.

„Sapa disponuje požární hlídkou. Je to pravděpodobně vstřícný krok firmy Saparia. V roce 2012 byla provedena velká kontrola sedmdesáti subjektů, která zjistila nedostatky, a v tuto chvíli ještě probíhá správní řízení.“

Naopak co se týče drog, zdá se, že Sapa v současnosti výraznější problémy nepůsobí. Přestože celorepublikově policisté evidují spíše nárůst domácích pěstíren konopí, které jsou často napojeny právě na vietnamské zločinecké struktury, v okolí Sapy je policisté nacházejí spíše ojediněle, říká mluvčí pražské policie Jan Daněk.

„Situaci hodnotíme jako stabilní. Co se týká odhalených pěstíren, v loňském roce pražští policisté v okolí Libuše nalezli dvě, jednu v ulici Pujmanové v bytě, v němž zajistili dvacet kilogramů sušiny spolu se třemi vietnamsky hovořícími muži, z nichž jeden následně skončil ve vazbě. Druhou pěstírnu policisté nalezli začátkem října v bytě v ulici Vranská, kde zároveň zajistili čtyři sta rostlin konopí a také zde byl zadržen jeden vietnamsky hovořící muž.“

Přetížená doprava a kasína

Jisté obavy ale má Jiří Koubek, starosta městské části Praha-Libuš, kde se Sapa nachází.

„Jsme přesvědčeni o tom, že je to místo, kde se tyto kšefty domlouvají, byť přímo tam žádné pěstírny nejsou,“ myslí si Koubek.

Tržnice SAPA | Foto: Filip Jandourek

Ještě větší starost ale radnici dělá přetížená doprava spojená s návštěvností tržnice a zejména v Sapě velmi rozšířený hazard.

„Máme tady nadměrný počet heren a kasin. A kasina k sobě přirozeně stahují i lidi, kteří jsou závislí na drogách, s tím jsou spojené další kriminální problémy,“ dodává Koubek s tím, že na druhé straně je řada věcí, které se v Sapě zlepšily.

„Z hlediska hygieny je nesporné, že kvalita restaurací se tam prudce zvedla, snaží se více komunikovat se stavebním úřadem, aby tam v takové míře nevznikaly černé stavby, a i v době před Silvestrem prodej pyrotechniky splňoval v Sapě všechny parametry, které by splňovat měl.“

Dobře podle starosty Koubka dopadly také opakované kontroly prodávaného alkoholu.

Tereza Jelínková, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme