Tunel Blanka má za sebou týden provozu, dopravě se v Praze ulevilo

Přesně před týdnem byl v Praze po dlouhých průtazích otevřený tunelový komplex Blanka. Za sedm dní projelo třemi navazujícími tunely na padesát tisíc aut. Magistrát je zatím spokojený, dopravě v hlavním městě tři nové tunely pomohly. Provoz v Blance komplikovalo jen několik aut, která se dostala do protisměru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tunel Blanka | Foto: Michaela Vydrová

Méně aut je díky zprovoznění tunelového komplexu Blanka na Letné, v ulici V Holešovičkách i samotném centru Prahy.

Výhledově by třemi tunely mělo projíždět až osmdesát tisíc aut denně. Řidiči si podle magistrátu už zvykli novou dopravní stavbu používat. Zatím to vypadá, že povrchové dopravě v hlavním městě tunely ulevily.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tunelový komplex Blanka má za se sebou první týden provozu. Dopravě se v Praze ulevilo. Více od Elišky Malínské

„Když vezmete celý levý břeh Prahy a Staré Město, tak je tam výrazný pokles. Ať je to ulice Žitná, Karmelitská nebo za Chotkovými sady. Tam všude doprava výrazně poklesla,“ říká radní pro dopravu Petr Dolínek z ČSSD.

V budoucnu by měl komplex snížit provoz i na magistrále, v těchto dnech tam ale dělníci frézují vozovku a kolony se tvoří.

Méně aut by mohlo jezdit i centrem hlavního města, příslušné omezení si navrhne radnice Prahy 1, které se to týká.

Problémy se naopak objevily na Praze 6. V dopravních špičkách se auta štosují, a to třeba v Patočkově nebo Svatovítské ulici.

Plánovaný obchvat mezi ulicemi Svatovítská a Evropská u Vítězného náměstí v Praze 6 (na vizualizaci) | Foto: ČTK

V samotných třech tunelech se až na výjimky komplikace podle Jiřího Duška z pražské dopravní policie dosud neobjevily:

„Několikrát se nám tam objevila vozidla v protisměru, nicméně to bylo ve večerních hodinách. Ti řidiči si to docela záhy uvědomili a hned se otočili.“

Technika je bez problémů

Ze začátku se do Blanky dostalo i několik chodců, kteří si stavbu chtěli vyfotit. Ti ale do tunelů nesmí. V komplexu je vše v pořádku i z technického hlediska, potvrdil Karel Samec ze společnosti ČKD Praha DIZ, která je správcem stavby:

„Co se týká fungování technologií, ty běží naprosto bezproblémově.“

Tunelový komplex Blanka je otevřený od minulé soboty, jeho zprovoznění se opakovaně odkládalo od roku 2011. Poslední odložení způsobily poničené kabely technického zabezpečení. Stavba stála o zhruba deset miliard korun víc oproti původním plánům.

Tunel Blanka | Foto: Český rozhlas

Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme