Tunel Blanka se v roce 2012 neotevře. Praha nemá peníze

Otevření pražského tunelového komplexu Blanka je v nedohlednu, město totiž nemá dostatek peněz na jeho včasné dokončení. V minulých letech šlo na stavbu 8 miliard korun ročně, v rozpočtu pro rok 2011, který dnes schválila rada města, jsou pro Blanku vyčleněny jen 4 miliardy. Realizace silničních tunelů se proto zpozdí a nové datum plánovaného zprovoznění v tuto chvíli není nikdo schopen říct.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tunel Blanka

Tunel Blanka | Foto: Hynek Bulíř

„Z hlediska kapitálových výdajů nejsme v situaci, že bychom mohli jít v oblasti tunelového komplexu Blanka investičním tempem tak, jak bylo nastaveno minulou radou. Mluvím o zahájení provozu na konci roku 2012. Zdroje města nám to neumožňují a stavba se protáhne. Konkrétní datum zahájení provozu bude záležet i na jednání s dodavatelem,“ říká první náměstek primátora Karel Březina a dodává, že o zpoždění muselo vědět už předešlé vedení města.

Přehrát

00:00 / 00:00

O posunutí termínu dostavěné tunelového komplexu Blanka mluvil na Radiožurnálu bývalý primátor prahy Pavel Bém

Podle něj se může stát, že tunelem Blanka projedou první auta až v roce 2013 nebo dokonce 2014.

„Já bych rád upozornil pana náměstka Březinu a samozřejmě i českou veřejnost, že kromě toho, že rok 2012 byl naprosto reálným termínem, tak je také smluvně vázaným termínem. Smlouva naprosto jasně garantuje, co si město objednává, kolik za to platí, a kdy přesně má dodavatel stavby dodat hotový produkt. Trochu mě proto překvapuje, že nová politická reprezentace města realizaci této důležité stavby natahuje. Připadá mi to dokonce nebezpečné,“ uvádí bývalý primátor Prahy a současný poslanec za ODS, Pavel Bém.

Jakékoliv prodloužení výstavby podle něj dramaticky zatěžuje celé okolí stavby a oddaluje odlehčení pražské dopravě.

„Jestli mohu jako bývalý primátor na dálku poradit, tak tato prioritní stavba musí mít naprostou zelenou a musí se to projevit i ve financování a v rozpočtu Prahy. Čtyři miliardy, které mají být podle návrhu rozpočtu letos na stavbu vyčleněny, jsou prostě a jednoduše málo. Neschopnost nalézt zdroje v rozpočtu asi vede současné vedení města k tomu, že hledá termíny v čase 2013, možná i 2014 ve snaze rozložit ekonomický náklad pro rozpočet města do větší časové porce. Z ekonomického hlediska je to samozřejmě možné, ale z věcného hlediska to považuji za obrovskou chybu,“ dodává Bém.

Další otazník visí i nad cenou celého projektu, který měl původně stát 21 miliard. Už teď je ale jasné, že to bude víc. Předpokládanou výši nákladů magistrátní úředníci teprve zjišťují.

Jan Herget, Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme