Turisté si z Jihlavy často odnášejí holubí trus na oblečení. Nejhorší je situace u kostela sv. Ignáce

Kochat se výhledem na kostel sv. Ignáce v Jihlavě příliš dlouho se nemusí vyplatit. Na místo se totiž slétají holubi a padající trus pak může leckomu velmi znepříjemnit den. I když jsou snahy církve dlouhodobě urputné, žádné technické pomůcky, jako jsou sítě nebo trny, holuby neodradí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel sv. Ignáce v Jihlavě

Kostel sv. Ignáce v Jihlavě | Foto: Olga Štrejbarová

Díky stupňovitým římsám a parapetům na čelní straně směrem k náměstí se trus dokáže dokonce nashromáždit do padající placky velikosti talíře.

„Nejhorší je to ráno, to toho padá nejvíc. Po ránu musí každý, i holoubci,“ komentuje obyvatelka Jihlavy.

Spousta místních obchází kostel obloukem nebo rovnou přechází na druhou stranu náměstí. Paní Jakoubková, která se o kostel stará, dělá vše pro to, aby lidé nepřecházeli a také nenosili trus do kostela.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na problém holubího trusu v centru Jihlavy se zaměřila reportérka Olga Štrejbarová

„Před každou bohoslužbou to uklízí, minimálně dvakrát týdně. Musí to kropit, protože je to naschlý. Město to projede uklízecím strojem, ale ten to nesebere. Je to ostuda, hlavně pro město, protože ten chodník je jeho,“ říká Maruška, která se v kostele stará o květiny.

Na to ale reaguje z radnice Katarina Ruschková, která má svou kancelář na odboru životního prostředí. Letos v zimě prý udělali po třech letech další odchyt holubů, aby situaci zlepšili. Z ulic města, tedy i památek, zmizely skoro dvě stovky holubů, což je polovina původního stavu.

„V principu město tento problém nemusí řešit, protože to žádný zákon neukládá. Ale protože víme, že problém to je, tak se snažíme,“ tvrdí Ruschková.

Jedna ze soch na kostele sv. Ignáce | Foto: Olga Štrejbarová

„Ze všech možností nám vyšly pouze odchytové klece, protože střílet holuby na náměstí je nebezpečné, kdyby se střela odrazila. Nelze je trávit ani dávat návnady, které snižují plodnost, protože holubi jsou součástí potravního řetězce dravců,“ vysvětluje.

Kroužkované holuby vrátili chovatelům, nemocné utratili, zdraví šli do dalšího chovu nebo jako krmivo pro dravce ve voliérách. Stěry veterinářů ukázaly, že jihlavští holubi nemají přenosnou nemoc na člověka, jsou pouze nositeli roztočů.

„Babičky, které tak rády krmí holoubky na náměstí, můžou docela uškodit vnoučatům, pokud mají sklon k alergii. A samozřejmě pokud krmí holuby na náměstí, pak nám do odchytových klecí nejdou,“ říká Roschková.

A to je pomyslný začátek a konec začarovaného kruhu problému s holuby v centru Jihlavy. Právě tam mají od lidí vždy dostatek krmiva, které pak vesele po strávení v jiné podobě pouští na hlavy turistů, Jihlavanů a také stěny památek.

Začaly přípravné práce na opravu průčelí kostela sv. Ignáce. Obnoví se okenní dveře a dveřní výplně, restaurují se štukatérské a kamenické výzdoby a sochy, osadí se ochranné hroty proti holubům a dojde k zasíťování nik a soch. To vše vyjde zhruba na 20 milionů korun.

„Viděla jsem, že holubi jsou schopní se za trny dostat a se sítěmi je velký problém. Když jsou tam holubi zvyklí hnízdit, udělají si díru, zahnízdí, ale už nejsou schopní najít cestu ven a umírají hlady,“ udává Ruschková.

Na stránkách farnosti u kostela sv. Jakuba slibují, že opatření se na kostele sv. Ignáce objeví do doby, než se začne s vlastní obnovou průčelí. Pak se bude opět možné kochat pohledem na jihlavskou památku v centru města bez dostatečného odstupu.

Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme