Turisty by ke kostelu uprostřed druhé Novomlýnské nádrže měla vozit loďka

Chátrající kostel na ostrově uprostřed druhé Novomlýnské nádrže se možná otevře turistům. Ty by k unikátní památce, která jako jediná zbyla po zatopené obci Mušov, měla vozit malá loďka. Dosud je vstup na ostrov takřka nemožný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výhled z vysílače Děvín na nádrže Nové Mlýny | Foto: David Kabele

Kostel zasvěcený svatému Linhartovi chátrá už více než třicet let, opravit ho a zpřístupnit veřejnosti se zatím ale stále nedaří. Radnici v nedalekých Pasohlávkách na Brněnsku chybějí peníze.

„Je to unikát v republice, co vím o dalším takovém kostele, tak je ve Slovinsku, o žádném tady v okolí nikde nevím, takže opravdu zájem je velký a tím, že to je celá zaniklá obec, tak návštěvníky naší rekreační oblasti to zajímá,“ upřesnil bývalý starosta obce a současný zastupitel Tomáš Ingr ze strany Moravané.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zpřístupnění kostela na Novomlýnských nádržích natáčela Štěpánka Kadlečková

Pohyb po ostrově má být omezený

Na projekt se bude radnice snažit získat evropské peníze. Kvůli hnízdění vzácných ptáků bude návštěva ostrova možná jen od července do září.

„Z hlediska ochrany životního prostředí je snaha, aby se tam dostalo co nejméně lidí a aby tam nebyly velké davy turistů. To znamená, že by vždycky mohla být skupinka o deseti lidech, nemůže být volný pohyb osob po ostrově, takže vždycky by dojela lodička s průvodcem a odvezla by potom skupinu zase zpět a nabrala by další,“ pokračuje Tomáš Ingr.

Opravit je potřeba jak fasáda, tak vnitřní omítky kostela. V havarijním stavu je i jeho střecha. Přesto má podle historika Miroslava Koudely několikamilionová rekonstrukce svůj smysl.

„Není mnoho takových kostelů na Břeclavsku, kde by se zachovala románská fáze, včetně románského portálu a oken,“ vysvětluje historik.

Radnice v interiérech uvažuje o expozici k historii zaniklé obce Mušov a vzniku Novomlýnských nádrží. Zpřístupnit celý ostrov by pak chtěla do pěti let.

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme