Turnov škrtl ze seznamu čestných občanů Gottwalda a okupanta Cjuru

Turnov vyškrtl ze seznamu čestných občanů komunistického prezidenta Klementa Gottwalda a Alexandra Lukiče Cjuru, který se podílel na okupaci Turnova sovětskou posádkou po roce 1968. Novinářům to dnes řekl starosta Tomáš Hocke (Nezávislý blok).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klement Gottwald | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Ve čtrnáctitisícovém městě jde o ojedinělý akt. O čestné občanství Turnova totiž v minulosti přišli jen dva lidé. Oba po událostech z února 1948.

Čestné občanství bylo tehdy zrušeno někdejšímu předsedovi Ústavodárného Národního shromáždění Josefu Davidovi, který toto ocenění získal spolu s Gottwaldem v roce 1946.

Komunisté zbavili čestného občanství i armádního generála Aloise Lišku. Jemu ale bylo toto ocenění městem navráceno v roce 2004. Důvodem k vyškrtnutí Gottwalda jsou události z 50. let 20. století.

Způsobil smrt nevinným lidem, říká starosta

"Je přímo zodpovědný za smrt mnoha desítek svých odpůrců i nevinných lidí," citoval Hocke usnesení zastupitelstva.

Cjura získal čestné občanství v roce 1983 za pomoc při zabezpečování kulturních i politických akcí a utužování přátelství s občany SSSR. "Podílel se na okupaci Turnova sovětskou posádkou," zdůvodnil starosta odejmutí čestného občanství. Další vojáci z někdejšího Sovětského svazu mezi čestnými občany města zůstávají.

Podle turnovského starosty se podíleli na osvobození republiky za druhé světové války. Jde o velitele ruských partyzánů Fedora Kotova, partyzány Andrejeva a Frutějeva, kapitána donských kozáků Ivana Karpoviče Pikalova a jeho syna generálporučíka Vladimíra Karpoviče Pikalova.

Liberec do ocenění nezasahuje

Turnov není jediným městem v zemi, který Gottwaldovi zrušil čestné občanství. V minulosti tak například učinily Semily. Naopak třeba Liberec se rozhodl do udělených ocenění nijak nezasahovat.

"Čestný občan patří k historii města, charakterizuje to období. Kdybychom se jich zbavili, bylo by to nečestné, že se nechceme hlásit k vlastní historii," řekl již dříve Michal Ulvr z katedry historie liberecké univerzity.

Turnov má šestatřicet čestných občanů. Jako první ho získal v roce 1911 Jaromír Čelakovský, který se zasloužil o zřízení střední školy ve městě. Mezi čestnými občany jsou i prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš a Ludvík Svoboda nebo spisovatel Alois Jirásek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru