Turnovská nemocnice se spojí s jiným zdravotnickým zařízením. Péči to prý neomezí

Jednání o plánovaném spojení Krajské nemocnice v Liberci a Panochovy nemocnice v Turnově se komplikuje. Město Turnov, vlastník nemocnice, chce jednat i s dalšími čtyřmi zájemci ze soukromé sféry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turnovská nemocnice | Foto: Eva Malá

Městská nemocnice, která v loňském roce hospodařila se ztrátou zhruba 12 milionů korun, tím chce řešit ekonomickou situaci i současné změny ve zdravotnictví. Ze změn mají obavy jak lékaři, tak i někteří pacienti. Radnice je ale uklidňuje, že péči neomezí.

Mezi hlavní podmínky spojení s jiným zdravotnickým zařízením patří podle starosty Turnova Tomáše Hockeho například možnost vzdělávání lékařů, lékařský zástup nebo udržení současné lékařské péče.

„Já bych rád uklidnil všechny pacienty a Turnovany. Nejde nám o to nemocnici zlikvidovat, ale naopak, aby tam byla péče, která tam je, a ještě se od těch partnerů snažíme získat něco navíc," tvrdí Hocke.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na sloučení turnovské nemocnice se v reportáži zaměřila Eva Malá

Nemocnice zajišťuje chirurgii, gynekologii a ortopedii. Mezi další služby patří interna, rehabilitační péče, intenzivní péče na oddělení ARO a následná ošetřovatelská péče.

Lékaři mají z budoucnosti fungování nemocnice podle lékařského náměstka turnovské nemocnice Martina Hrubého obavu.

„Všichni mají strach o své zaměstnání, o svou práci. Z hlediska jednání o jakékoliv fúzi je udržení rozsahu péče a pracovních míst to, na čem bude město bazírovat. To je logické," říká Hrubý.

Ani pacienti nemají na spojení turnovské nemocnice s jiným zařízením jednotný názor.

„To by dopadlo tak, jako všude jinde, tady by z toho vznikla tak akorát LDN. Byla tady porodnice, krční a dětské oddělení a všechno je zrušený,“ stěžuje si jeden z místních.

Liberecký kraj už nemá exkluzivitu při jednání o spojení liberecké a turnovské nemocnice. Ve hře jsou další čtyři privátní společnosti. Vedení města čeká, jak se postaví například k přestavbě bývalého dětského oddělení na lůžka následné péče.

Nemocnice získala evropskou dotaci a zájemce by měl doplatit zbylých 55 milionů korun. Liberecký kraj podle hejtmana Martina Půty ze Starostů pro Liberecký kraj tuto investici odmítá, protože není jasné, k čemu by měl být pavilon využit.

I přesto vedení Libereckého kraje věří, že jejich nabídka je seriózní a má velké šance na to, aby v turnovském zastupitelstvu, které se sejde v září, uspěla.

Eva Malá, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme