Týden respektu k porodu se věnuje mimo jiné domácím porodům nebo výchově dětí

Brno se letos už potřetí připojí ke Světovému týdnu respektu k porodu. Informativní festival o těhotenství, porodu a rodičovství proběhne na mnoha místech v centru Brna. Zapojí se do něj většina brněnských organizací nabízejících služby pro těhotné ženy a jejich rodiny. Organizátoři připravili řadu přednášek, prezentací a besed, které se věnují nejrůznějším otázkám nejen porodů samotných, ale například také výchově dětí a fungování rodiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Porodnice v Brně na Obilním trhu - ilustrační foto | Foto: Fakultní nemocnice Brno

Mezi pozvanými hosty je i právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota, která bude mluvit o právních problémech spojených s domácími porody.

„Žena má právo na volbu místa porodu a má právo na to, aby jí stát právně a institucionálně tuto volbu zajistil. To znamená, že musí být zajištěna zdravotní péče během takového porodu, i když probíhá například doma. Jde o porušení práva na soukromí, i na osobní svobodu, ale též jde o zásah do práva na zdraví, protože je ženě odpírána zdravotní péče.“

Týden respektu k porodu chce nabídnout prostor k diskuzi o domácích porodech. Podle pořadatelky Zory Javorské ale nejde o propagaci domácích porodů.

„My se celkově snažíme rozšiřovat možnost volby. Domácí porody jsou celkově takové téma jenom proto, že je to strašně kontroverzní, takže je to zajímavé. Ale jde nám o to, aby si každá žena mohla vybrat péči. Poskytujeme i informaci o tom, jaká je informace ohledně domácích porodů v České republice, ale celý festival je o porodu obecně,“ vysvětluje Javorská.

Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme