U Bohatic se bude těžit písek. Místní obyvatelé se bojí o vodu ve studních

Těžit štěrkopísek chce soukromá firma mezi obcemi Pertoltice pod Ralskem a Bohatice na Českolipsku. Pertoltice s těžbou problém nemají, přestože by pískovna měla být v katastru obce. Bojí se jí ale obyvatelé Bohatic, na jejichž hranici by těžba měla končit. Největší strach mají o vodu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba uhlí (ilustr. foto)

Těžba uhlí (ilustr. foto) | Foto: František Tichý

„Hluk, prašnost a doprava. Máme tady malé děti a nehci, aby tady projíždělo sto náklaďáků denně. V obci je ve studnách málo vody. Myslím, že bychom o tu vodu přišli,“ říká jeden z obyvatel Bohatic Martin Tichý.

Lidé z obce mají v souvislosti s možnou těžbou největší strach právě o vodu a jejich obavy sdílí i nezávislá starostka Bohatic Jaroslava Tomanová:

„Těžba štěrkopísku by nám určitě ovlinila jímání vod, které tady jsou. Je tady ta pravděpodobnost narušení toho zdroje vody.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V Bohaticích, na jejichž okraji má těžba končit, natáčel redaktor Čro Tomáš Mařas.

Podle Tomanové je vody ve studních málo už nyní. „V současné době máme problém s vodou. Studny vysychají a nemusí být zrovna teplé, horké a suché počasí. Vody je tady opravdu málo, ve studních není,“ stěžuje si starostka.

Těžba štěrkopísku by měla zasáhnout i podzemní vody, jak potvrdil oprávněný zástupce jednatele společnosti České štěrkopísky Pavel Josefus:

„V celém dobývacím prostoru bude v horní etáži probíhat těžba suchým způsobem a v severozápadní části bude doplněna o morkou těžbu. To znamená, bude dotčena hladina podzemní vody.“

Nové studny

Těžební společnost proto obyvatelům Bohatic slibuje nové, hlubší studny. „Rozhodli jsme se před samotnou těžbou, pokud bude tato těžba povolena, zřídit ve všech ohrožených nemovitostech v Bohaticích nové studny vrtané do dostatečné hloubky,“ dodává Josefus.

Firma chce nechat zpracovat pro zhruba 40 domů v Bohaticích hydrogeologický projekt včetně návrhů na vyvrtání nových studní, které by zajistily dostatek vody. Pro starostku obce to ale není řešení.

„Pro nás určitě ne. Ta voda ubývá. Kdyby se prohlubovaly nebo dělaly nové studny, tak se tím nic nevyřeší. Ten pohyb spodních vod by se více narušil,“ varuje Tomanová.

Během následujících týdnů by měla být hotová analýza vlivů těžby na životní prostředí, kterou si Peroltice pod Ralskem i Bohatice chtějí pořádně prostudovat, než dojde k dalším jednáním.

Pokud firma získá povolení, těžit bude moct maximálně 14 let. Po dotěžení by rekultivovanou pískovnu měla předat zpět Pertolticím pod Ralskem.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme