U Českých Budějovic má vyrůst další nákupní centrum, úředně však patří k Hluboké

Už 140 let je největší stavbou v katastru Hluboké nad Vltavou novogotický zámek, v příštích letech by tomu ale mohlo být jinak. Existují totiž plány na vybudování komerční zóny Bavorovice-jih. Jedná se o velké nákupní centrum - stále ještě v katastru Hluboké, geograficky ale doslova za humny krajského města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teplice - staveniště budoucího obchodního centra Fontána | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Podle starosty Hluboké nad Vltavou Tomáše Jirsy je výstavba nového obchodního centra v blízkosti krajského města především věcí investora.

„Tak jako téměř nikdo z nás, nejsem žádným přítelem obchodních center, nicméně nechodím se vázat k bagrům a podobně. Nemám k nim žádný vztah, ale chodím do nich nakupovat, a myslím, že to je obecná charakteristika, že nikdo nepodporuje výstavbu obchodních center,“ říká Jirsa.

Přehrát

00:00 / 00:00

U Českých Budějovic má vyrůst další komerční zóna. Podrobnosti zjišťoval reportér Martin Pokorný

Podle českobudějovického architekta Miroslava Vodáka tak ale dochází k posilování fenoménu zvaného „urban sprawl“, neboli městské kaše. Život se z města přesouvá na nekontrolovatelně rozrostlé periferie.

„Co budeme dělat s těmi ulicemi, co budeme dělat s historickým centrem? Je skutečně ekonomicky výhodné postavit obchodní dům za městem, stavět satelitní sídliště, a tím pádem vytvářet město pro auta?“ ptá se architekt.

Projekt Bavorovice-jih má stát podle odhadů dvě miliardy korun. Přibližně stejná částka prý bude třeba na silnice v krajském městě, aby se podařilo vstřebat tisíce aut, která do nového centra mají jezdit.

Martin Pokorný, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme