U Hlinců na Plzeňsku roste novodobý hrad. Místní se obávají sekty

Někdo má za domem les nebo fabriku, starousedlíkům z Hlinců a Ptyče na severním Plzeňsku roste už tři roky za chalupami novodobý hrad. Podle plánů půjde o vzdělávací a ozdravné středisko. Železobetonové stavbě na ploše 100 krát 100 metrů se třemi kulatými věžemi přezdívají ale místní lidé třeba Temelín nebo archa Noemova. Lidé v Hlincích se netají tím, že se vlastně trochu bojí, kdo bude za pár let jejich novými sousedy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle plánů půjde o vzdělávací a ozdravné středisko, podle místních o sídlo sekty | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

„Každý říká, že je to nějaký kryt. Je to nějaká sekta, která si myslí, že se tady ukryje, když by k něčemu došlo. To jsou domněnky, žádný z nás nic neví,“ říká místní hostinská paní Potůčková a přidává se jeden ze štamgastů:

„Všechno skoupí, aby donutili lidi, aby odsud mizeli. Podle mého. Možná časem bude veliké překvapení pro všechny. Nikdo neví, co to vlastně bude. Na stavebním úřadu vám neřeknou pravdu, na obci vám neřeknou pravdu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Záhady kolem stavby na břehu Berounky se pokusil rozluštit redaktor Lukáš Milota

Do hospody u Potůčků právě vchází starosta Hlinců Jaroslav Helebrant. Ten tvrdí, že podle dokumentace půjde o školicí středisko, a není důvod tomu nevěřit:

„Nechci podpořit ty spekulace, které tady kolují, protože opravdu ty vyplynuly z nevědomosti občanů. A když někdo něco neví, tak si to vymyslí. A myslím si, že je to scestné. Ale co se tam bude odehrávat, to vám bohužel nemůžu říct, a ani to nevím,“ prohlašuje starosta, podle něhož není důvod se něčeho obávat.

Maják Ptyč

Za komplexem s názvem Maják Ptyč, odhadem až za dvě miliardy korun, stojí bývalá manželka miliardáře Pavla Tykače Daniela Kuchtová. Zatím jsou rozestavěné dva suterény. Podle plánů bude mít budova i jedno nadzemní podlaží a podkroví:

Železobetonová stavba vyrůstá na ploše 100 krát 100 metrů | Foto: Lukáš Milota

„Budou tam ubytovací jednotky, stáje, jízdárna, společenské místnosti, restaurace, kinosál. Dá se říct, že ten objekt bude sloužit jako víceúčelový objekt pro nějaké užívání skupinou osob, která v něm bude bydlet, pracovat i si v něm užívat volný čas. Aspoň tak já to podle té dokumentace chápu,“ přibližuje účel stavby Stanislav Pech z odboru výstavby radnice v Kralovicích,

Filozofie Avenna

Soběstačný areál zcela izolovaný od veřejnosti, zatím tomu vše nasvědčuje. Z internetových stránek projektu vyplývá, že areál bude určen lidem, kteří mají blízko k filozofii Avenna:

„Avenna tvoří takzvané nové náboženské hnutí, které ovšem nenavazuje na žádnou klasickou náboženskou tradici, ale spíše na esoterickou tradici ‚Mysli, že jsi zdravý, a budeš zdravý. Mysli si, že jsi bohatý, vizualizuj peníze, a ty peníze ti přijdou‘ a tak dále,“ vysvětluje religionista Zdeněk Vojtíšek.

Komplex s názvem Maják Ptyč bude stát odhadem až dvě miliardy korun | Foto: Lukáš Milota

S filozofií Avenna přišly před lety Hana Přádová a Katarína Kuňová.

„Ty dámy mají za to, že hlásají vesmírné zákony, samy se nazývají gnostičkami, tedy těmi, jimž se dostalo spásného poznání o těchto vesmírných zákonech. A ty vesmírné zákony se točí především kolem slova spravedlnost, všechno se na světě děje spravedlivě a my to akorát máme přijímat,“ dodává Zdeněk Vojtíšek.

Kdy začne tajemná stavba sloužit svému účelu, zatím není jasné. Podle odhadů stavebního úřadu jsou po třech letech práce zhruba v polovině.

Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme