U hradu Bítov se pod širým nebem vystavují sochy z mořského písku

Nedaleko hradu Bítov na Znojemsku se pořádá unikátní výstava pod širým nebem s názvem „Písečný svět", která nabízí jedinečný pohled na sochy vytvořené z mořského písku a vody. Autorem expozice je sochař a malíř ze Žďáru nad Sázavou Michal Olšiak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad Bítov | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

Olšiak dříve stavěl sochy z písku na plážích celého světa, nyní tvoří se skupinou dalších umělců nedaleko parkoviště před hradem Bítov.

„Je to na téma kontinenty, takže když je tam Afrika, tak tam jsou zvířata, Jižní Amerika – pyramidy a tak dále. Nejvyšší má kolem čtyř metrů, bude jich tam asi pět takhle velikých a k tomu menší,“ říká sochař.

Přehrát

00:00 / 00:00

Se sochaři, kteří připravili písečné plastiky, natáčela redaktorka Českého rozhlasu Alena Kusáková.

Výroba jedné sochy zabere spoustu času. „Možná i s tím dusáním necelých 14 dnů, jsou to velké sochy. Je tam 250 tun písku,“ vysvětluje Olšiak.

Na projektu Písečný svět s ním spolupracuje ještě několik dalších sochařů, mimo jiné Jan Škubal. „Podílíme se na velkých sochách společně a pak máme dvě menší sochy, které si budeme tvořit každý sám,“ popisuje Škubal.

Písek používaný na sochy není rozhodně obyčejný, jaký známe z dětských hřištích nebo ze staveb. Podle Kryštofa Karena, dalšího z účastníků projektu, jde o velmi jemný materiál, který dobře drží.

Písečná expozice u hradu Bítov bude k vidění do konce letních prázdnin, pokud to ovšem počasí umožní. Déšť po dobu jednoho nebo dvou dní za sebou sochy zvládají, kdyby ale pršelo dva týdny v kuse, nevydržely by to, jak upozorňuje Olšiak.

Dvě obří plastiky krkavců Olšiaka zdobí i prostranství před nedalekou restaurací u rozhledny Rumburak na Bítově. Rozhodně ale vydrží déle než Písečný svět, protože jsou vyrobené z betonu.

Alena Kusáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme