U hrobů Němců u Dobronína někdo vztyčil dřevěný kříž

Dřevěný třímetrový kříž stojí u Dobronína na Jihlavsku. V místě údajného hrobu zavražděných Němců ho tam včera večer vztyčila skupina zatím neznámých místních lidí. Mezitím bylo při archeologickém průzkumu v lokalitě Budínka do této chvíle objeveno už šest lidských obětí pětašedesát let staré tragédie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dřevěný kříž v místě údajného hrobu Němců u Dobronína na Jihlavsku.

Dřevěný kříž v místě údajného hrobu Němců u Dobronína na Jihlavsku. | Zdroj: ČTK

Světlý kříž je k zemi upoutaný pomocí čtyř kamenů. Kříž stojí asi dvacet metrů od výkopu, ve kterém právě pracují archeologové. Ke kříži od rána míří desítky zvědavců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo na místě je i redaktorka Hana Mikulincová.

Přijít by měla i německá spisovatelka Herma Kennelová, která se svou knihou Bergersdorf s pomocí jihlavského novináře Miroslava Mareše loni v srpnu celou kauzu rozpoutala. Společně totiž podali trestní oznámení z trestného činu vražda.

Až do této chvíle se archeologům podařilo objevit šest ostatků lidských těl už v první vrstvě výkopu. V lokalitě pracují od pondělí, ale včera jim práci komplikoval vytrvalý déšť. V hromadném hrobu archeologové zatím nalezli také osobní věci jako například hřeben, boty, kožený kabát nebo tužka.

Všechny nálezy poputují antropologického ústavu v Brně. Vzorky DNA odebrané z kosterních nálezů budou porovnávány s příbuznými obětí. V souvislosti s kauzou už policisté vyslechli desítky svědků, jediný přímý účastník stále tvrdí, že si nic nepamatuje.

Kauzou se zabývá i rakouský tisk

„Česko dostihl jeden válečný zločin na sudetských Němcích,“ píše dnešní rakouský list Die Presse, pod sugestivním titulkem ‚Noc hrůzy z Dobronína‘. Podle rakouských novin Němce povraždila ‚horda českých revolucionářů‘ a nikdo z nich nebyl potrestán.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu v Ozvěnách dne okomentoval Robert Schuster, odborník na německé a rakouské dění z Ústavu mezinárodních vztahů.

Odborníka na německé a rakouské dění Robert Schuster z Ústavu mezinárodních vztahů si ale nemyslí, že je článek konfrontační: "Mně to připadá, že to je víceméně informativní text. Možná titulek je trochu přiostřený, ale v zásadě to není nic konfrontačního.“

Schuster si navíc myslí, že by tento nový případ mohl přispět k uvolnění a smíření v rakousko - českých vztazích. „Čeští politici často bývají konfrontováni s výtkami z Německa nebo Rakouska, že česká společnost se těmito temnými aspekty minulosti nezabývá a že by Češi nejraději všechno zametli pod koberec. Když teď vidíme, že se policie tímto případem zabývá, tak to ukazuje, že česká strana se těmto věcem věnuje a že to nezametává pod koberec,“ uvedl Schuster.

Lenka Rafaelová, ak, Hana Mikulincová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme