U Lipníku nad Bečvou zahájili stavbu předposledního úseku D1 do Přerova

Dnes odstartovala dlouho očekávaná stavba posledního úseku dálnice D1 z Lipníku nad Bečvou do Přerova. Trasa měří čtrnáct kilometrů a postaví ji společnost Skanska, která vyhrála výběrové řízení. Náklady na stavbu v nabídce oproti odhadům Ředitelství silnic a dálnic snížila o celou polovinu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dostavba úseku dálnice D11 u Hradce Králové

Dostavba úseku dálnice D11 u Hradce Králové | Foto: Ondřej Vaňura | Zdroj: Český rozhlas

Stavba byla dnes zahájena slavnostním poklepáním na obří základní kámen poblíž silnice u obce Trnávka za účasti politiků, stavařů a silničářů.

Zhotovitelem bude firma Skanska, která ve výběrovém řízení uspěla v konkurenci jedenácti zájemců. Nabídla nejnižší cenu, 2,7 miliardy korun, a záruční dobu v maximální výši 120 měsíců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nové úseky dálnice D1 by mohly být v provozu v roce 2018 až 2019, říká ministr dopravy Dan Ťok z Hnutí ANO

Předposlední úsek D1 bude obsahovat 24 mostů, čtyři mimoúrovňové křižovatky a pět kilometrů protihlukových stěn.

Trasa sice povede mimo obce, přesto třeba v Lipníku během stavby počítají se zvýšeným průjezdem kamionů.

„Pochopitelně pokud se bude dovážet například kamení, tak to bude jistým způsobem zátěž pro naše město, zejména v části ulice Hranická,“ vysvětluje starosta z Unie pro Lipník Miloslav Přikryl.

Slavnostní poklepání základního kamene stavby předposledního úseku dálnice D1 | Foto: Jana Zemková

Lipníku nad Bečvou přinese nová dálnice napojení na průmyslovou zónu. Řidičům se zkrátí cesta na už zprovozněnou dálnici.

Přerovanům se naopak příliš neuleví, městu totiž chybí vůbec poslední úsek dálnice směrem z Říkovic.

Stavbu posledního úseku brzdí výkup pozemků

Zatímco stavba dálnice z Lipníku do Přerova má být dokončena do čtyř let, dokončení posledního úseku dálnice D1 z Přerova do Říkovic je zatím v nedohlednu.

„Neumím si ale představit, jak to dopadne s dopravou, když bude dokončen dálniční úsek Lipník – Přerov a nebude v provozu úsek Říkovice – Přerov. Pak se budeme muset pobavit o dalším dopravním řešení,“ upozorňuje primátor Přerova Vladimír Puchalský z koalice Společně pro Přerov.

Výstavba posledního úseku dálnice D1, který měří asi 10 km, by podle ministra dopravy mohlo nabrat zpoždění. Nejsou totiž vykoupeny všechny pozemky.

„Tahle část stavby doplatila na zastavení majetkové přípravy někdy před 5 lety. Máme vykoupených zhruba 40 procent,“ upřesňuje šéf resortu dopravy Dan Ťok.

Soutěž na dodavatele by prý měla začít na začátku příštího roku bez ohledu na to, zda se podaří vykoupit pozemky pod zbývajícím úsekem. „Měli bychom končit ve stejné době. Ony ty úseky na sebe skutečně musí navazovat.“ dodává Ťok.

Oba nové úseky by prý mohly být v provozu v roce 2018 až 2019.

Jana Zemková, Lenka Krejcarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme