U Mikulova se začíná stavět Památník obětem železné opony

Právě dnes se u Mikulova začne budovat Památník obětem železné opony. Iniciátoři jeho výstavby z občanského sdružení Paměť poklepou na základní kámen. Památník má připomínat lidi, kteří zahynuli na hranicích při útěku z totalitního Československa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rekonstrukce podoby státní hranice s imperialistickým Německem | Foto: Jan Rosenauer

„Bude to 53 točených kovových sloupů, symbolizujících každou osobu, která byla obětí železné opony. Bude tam informační deska se jmény a se základními údaji a samozřejmě tam bude také základní logolink Evropské unie a příslušného projektu,“ popisuje manažerka projektu Marta Nováková.

Na vybudování památníku přispěla Evropská unie necelými třemi miliony korun. Památník bude stát u staré celnice a dokončený má být za rok. Datum slavnostního odhalení hotového díla je podle Marty Novákové symbolické.

Přehrát

00:00 / 00:00

O památníku informovala reportérka Vlasta Gajdošíková

„Památník představíme veřejnosti v prosinci příštího roku, bude to při příležitosti výročí rušení železné opony, to znamená přestřihávání drátů na hranicích rakousko-českých,“ říká.

U Mikulova už teď stojí jedna připomínka tragédií, které se za minulého režimu odehrávaly na česko-rakouské hranici. Je to Stezka svobody s informačními panely popisujícími konkrétní osudy lidí, kteří se nejrůznějšími způsoby snažili dostat za hranice a mnozí při tom zahynuli.

Občanské sdružení Paměť chce v Mikulově také vybudovat Muzeum totality. „Myslím si, že do Mikulova to patří, protože v Mikulově se odehrávaly mnohé útěky a takovéto věci,“ míní jeho předseda Miroslav Kasáček.

Na slavnostní akt poklepání základního kamene památníku naváže odpoledne Mezinárodní Konference ostnatého drátu v rakouském Laa an der Thaya.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme