U pražského centra Klinika opět zasahovali policisté. Anonym tam nahlásil bombu

Policie už podruhé během několika dnů vyklidila sociální centrum Klinika na pražském Žižkově. Anonym v budově obsazené aktivisty znovu nahlásil bombu. Zástupci ÚZSVM budovu před 23. hodinou zabezpečili, ale aktivisté do ní opět vnikli. Opakoval se tak podobný scénář, k jakému došlo minulý pátek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie podruhé během několika dní přijela k pražskému centru Klinika. Opět kvůli anonymní výhrůžce bombou

Policie podruhé během několika dní přijela k pražskému centru Klinika. Opět kvůli anonymní výhrůžce bombou | Foto: Pavla Firbacherová

Policie dostala anonymní výhrůžku e-mailem. K výbuchu mělo údajně dojít kolem tři čtvrtě na osm, budovu proto prohledal pyrotechnik, ani o hodinu později však ještě nebyl zásah u konce.

Kromě hledání výbušniny se totiž policisté soustředili i nelegální obyvatele budovy. „Policisté se snaží ze střechy pomocí plošiny dostat aktivisty, kteří stále budovu odmítají opustit,“ přiblížila před devátou večer reportérka Českého rozhlasu Pavla Firbacherová.

Část aktivistů odmítala dům opustit. Někteří se připoutali k sudům betonu, jiní vylezli na střechu. Před jedenáctou hodinou večer policie vyvedla z budovy všechny aktivisty, a zásah tak skončil. Dům policie následně předala majetkovému úřadu.

Další bomba byla nahlášena i v restauraci Řízkárna. Na místo se sjeli hasiči a policisté. Podle anonymu, který bombu nahlásil, se měla náložit odpálit v půl dvanácté večer.

Počínání policistů za páskou vymezující uzavřený prostor kolem Kliniky sledovala odhadem asi stovka lidí. „Lidé stojí v okolí Jeseniovy ulice, zpívají, snaží se dostat dovnitř, ale to se jim zatím nepovedlo,“ doplnila Firbacherová, podle níž neprojdou ani ti, kteří v ulici bydlí.

Mezi policisty jsou i členové antikonfliktního týmu. „My jsme zvolili takové síly a prostředky pro řešení této situace, které jsou na místě s ohledem na páteční události, tedy kdy se neoprávněné osoby snažily dostat do budovy. Byli jsme vyzváni, požádáni vlastníkem, abychom takovou situaci řešili,“ uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Policie podruhé během několika dní přijela k pražskému centru Klinika. Opět kvůli anonymní výhrůžce bombou | Foto: Pavla Firbacherová

Prázdnou budovu někdejší polikliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově obsadili aktivisté bez povolení v prosinci 2014. O dva měsíce později budovu získali od vlastníka – Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových – k bezplatné výpůjčce.

Svépomocí ji opravili a provozovali tam sociální centrum. V něm se mimo jiné pořádaly přednášky, ale také sbírky oblečení pro uprchlíky. Letos v únoru na Kliniku zaútočili maskovaní pachatelé – to bylo v den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci.

Začátkem března Klinice vypršela smlouva, kterou majetkový úřad neprodloužil, aktivisté v ní však byli dál nelegálně.

Minulý týden v pátek vyklidila Kliniku policie kvůli anonymu, který tam nahlásil bombu, nic ale nenašla. Kliniku pak předala majiteli, aktivisté se však po policejním zásahu do budovy opět vrátili.

Policie podruhé během několika dní přijela k pražskému centru Klinika. Opět kvůli anonymní výhrůžce bombou | Foto: Pavla Firbacherová

ČTK, ČRo, Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme