U silnic se objevují nefunkční radary. Obce na Vysočině je nechtějí opravovat

Měly upozorňovat na dodržování rychlosti, radary u silnic však už v některých obcích neplní svůj účel. Například na Pelhřimovsku neukazují řidičům rychlost hned na několika místech. Prázdnou černou tabuli s blikajícími čárami mají například v Kameni. Čísla nesvítí ani na obrazovce nedaleko Krasoňova u Humpolce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nefunkční radar, Humpolec | Foto: Milan Kopecký

Obec Kámen leží na hlavním tahu mezi Pelhřimovem a Táborem. Denně tam projedou stovky kamionů i osobních aut. Radar, který stojí na autobusové zastávce, jim ale rychlost už několik týdnů neukazuje.

„Dokud je tady normální průjezd, tak to smysl má a mělo by se to opravit,“ říká Jan Tomášek, který na zastávce čeká na autobus.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stav radarů se starají obce. Dopravní policisté se o ně nezajímají

Podle Františka Hofmana, nezávislého starosty obce Kámen, radar opravovat neplánují: „Funguje málo nebo špatně. Někdy to problikne, někdy ne. Několikrát jsme to opravovali, ale už se nám do toho nechce, protože obchvat už je řekněme reálný.“

Radar byl umístěný ještě před pár dny také nedaleko Krasoňova. Zařízení mělo brzdit řidiče jedoucí z Humpolce na Jihlavu.

„Radar je v současné době v opravě, byl poškozený, a bude vrácen zpátky,“ uvádí Eva Zronková, předsedkyně osadního výboru obce Krasoňov.

To, v jakém stavu jsou měřiče u silnic, je starostí obcí. Muži zákona se o jejich funkčnost nestarají. Podle ředitele dopravní policie na Vysočině Jana Kostečky jsou navíc daleko lepší opatření, které řidiče v obcích zpomalí.

„Například vybočení jízdního pruhu retardérem je stoprocentní prvek, který rychlost sníží a provoz v obci zklidní,“ popisuje Kostečka. Náklady jsou ale mnohem vyšší než při pořízení radarů.

Lucie Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme