U Štěchovic končí sanace skalního masivu, riziko sesuvů ale nezmizelo

Mezi Štěchovicemi u Prahy a Vraným nad Vltavou končí po několika měsících zajišťování uvolněné skály, která hrozila zřícením. Práce začaly poté, co se v lednu v těchto místech část kamenného bloku dvakrát sesunula přímo na silnici a zastavila dopravu. Riziko sesunu skály současnou opravou ale nemizí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skalní masiv | Foto: Jan Rosenauer

Zajištění skály v úseku dlouhém několik set metrů stálo 15 milionů korun. Mimo bezpečnostních sítí a zábran u silnice jsou podle vedoucího odboru dopravy středočeského kraje Pavla Čiháka v ceně započítaná i další zařízení, která skalní blok sledují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Pavla Pavlase ke končícím pracem první etapy sanace nebezpečného skalního masivu u Štěchovic

„Kdyby se uvolnil větší masiv skály, je to napojené na čidla, začne to tam houkat, svítit, jsou tam semafory, které ihned ohlásí červenou barvou zákaz vjezdu do daného prostoru,“ popisuje Čihák.

O kompletním zajištění skály v úseku asi dvou kilometrů bude vedení Středočeského kraje jednat do konce května. Předpokládané náklady by mohly přesáhnout jednu miliardu korun. Jestli se kraj do sanace opravdu pustí, bude proto podle hejtmana Davida Ratha zaležet na tom, jestli se kraji podaří sehnat na zajištění masivu dotaci.

„Jednu miliardu má kraj na údržbu veškerých silnic na jeden příslušný rok,“ spočítal Rath.

Případná sanace celého skalního bloku by se pak mohla uskutečnit v příštím roce.

Pavel Pavlas, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme