U Terezína povolila v noci provizorní hráz, voda zalila Nové Kopisty

Provizorní hráz z hlíny povolila v noci u Terezína na Litoměřicku a voda zaplavila část Nových Kopist. Obec je od včerejška evakuovaná, část obyvatel ale ve svých domovech zůstává.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U Terezína povolila provizorní hráz z hlíny a voda zaplavila část Nových Kopist | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Voda z Ohře se podle reportérky Českého rozhlasu od půlnoci stále rozlévá do vesnice, kterou prakticky rozpůlila.

V několika domech je až metrová hladina. Podle místních mužů, kteří v obci celou noc hlídali, teď ale roste pomaleji než po protržení hráze. Všichni doufají, že k dalším domům nedojde.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polední situaci v Nových Kopistech přiblížil reportér Jan Beneš

Ze zhruba 500 obyvatel zůstává v obci víc než polovina.

„Koukáme jenom, kam až to dojde a co všechno to zasáhne, které domy. A taky hlídáme, aby nám tady nerabovali,“ popsal jeden ze skupiny hlídkujících mladíků Antonín Podaný.

Provizorní hráz, kterou začali stavět místní zemědělci, se několik bagrů snažilo ještě večer a v noci navršit tak, aby nepřetekla. Místní se shodují v tom, že i kdyby se hráz neprotrhla, voda by přes ni stejně přetekla. Jsou proto rádi, že valící se vodu alespoň zabrzdila.

Evakuace obyvatel byla v Nových Kopistech nařízena už v pondělí večer. Drtivá většina místních ale byla přesvědčená, že není nutné domovy opouštět. Čekali totiž, že velká voda přijde od Labe, od Litoměřic, a věřili, že nebezpečí srovnatelné s povodní z roku 2002 nehrozí.

Utvrzovaly je v tom i prognózy z Labe, které byly ještě včera odpoledne velice slibné. Nikdo však nepočítal s tím, že se sem dostane voda z nedaleké Ohře.

U Terezína povolila provizorní hráz z hlíny a voda zaplavila část Nových Kopist | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Zvětšit mapu

Gabriela Hauptvogelová, Jan Beneš, mta, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme