U Tlumačova na Zlínsku má vyrůst protipovodňová hráz, pozemky už jsou vykoupené

Hráz za zhruba sto milionů korun plánuje vybudovat v okolí Tlumačova na Zlínsku Povodí Moravy. Pozemky pro stavbu už jsou vykoupené. Město opakovaně postihují záplavy z nedaleké Moravy i potoka Mojena. Lidé v Tlumačově tak mají po šestnácti letech od nejničivější potopy naději na bezpečnější život.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tlumačov. Ulice, kudy při záplavách v roce 1997 proudila voda.

Tlumačov. Ulice, kudy při záplavách v roce 1997 proudila voda. | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Plány na stavbu hráze vznikly už v roce 2007, ale do letošního roku trvaly výkupy pozemků od více než sto padesáti majitelů.

Nejhorší novodobou povodeň z roku 1997 si místní dobře pamatují. Stále mají na fasádách domů zřetelně viditelnou linku od hladiny jezera, které v místě setrvalo několik týdnů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o chystaných protipovodňových opatřeních v Tlumačově na Zlínsku natočil redaktor Roman Verner.

Obyvatel Tlumačova Zdeněk Málek Zdeněk ukazuje, kam až voda kam voda z protržených břehů Moravy dosáhla a vypočítává, jaké škody nadělala.

„Takže spodek, to byly celé ty sklepy a tchyně s tchánem komplet celý byt. Kuchyň, obývák, všude byly parkety, takže to se muselo vyházet, všechno to šlo pryč,“ říká Málek.

Od roku 1997 zahrozila voda ještě několikrát. Proto mu připadají průtahy s výkupy nekonečné. Má na to svůj názor.

„To nebudu říkat do mikrofonu. To si každý myslí sám, to ví každý, co tady kdo s kým dělá. Nejsem závistivý, ale někomu to asi... Chtěl na tom vydělat, no,“ naznačuje pan Málek.

To, že se věci pohnuly k lepšímu, vítá i paní Jarmila Slováková. „Samozřejmě, že bychom byli rádi, kdyby to bylo zabezpečené, tak, abychom se toho už víckrát nedočkali. Znamenalo to v podstatě celou rekonstrukci domu,“ vzpomíná na ničivou povodeň.

Původní plány z roku 2007 se budou aktualizovat

Lidovecký starosta Antonín Jonášek Tlumačova popisuje, na jak zranitelném místě z hlediska ohrožení vekou vodou obec stojí.

„To závisí na stavu hladiny v Moravě. Tam může dojít k zpětnému vzdutí Mojeny a pak je Mojena zásobována vodou z Moravy. Případně tady hraje svou roli i Rusava nebo lokalita Záhlinických rybníků, které do toho mohou jakýmsi způsobem v období, kdy je poměrně značné množství vodních srážek, vstupovat,“ konstatuje Jonášek.

Co se týká stavby hráze, starosta je opatrným optimistou. Po výkupech totiž bude následovat další období příprav a stavebních řízení. Teprve s kulatým razítkem správního úřadu bude spokojený.

Tlumačov. Dětské hřiště, které pravidelně zaplavuje voda. | Foto: Roman Verner

„V současné době je to ještě všechno v řízení a ty problémy u takové rozsáhlé stavby mohou nastat,“ podotýká Jonášek.

Ze zprávy Povodí Moravy vyplývá, že u Tlumačova hodlá vybudovat bezmála čtyři kilometry dlouhou bariéru, která by měla o padesát centimetrů převýšit extrémní průtoky. Ty v historických maximech dosahovaly 850 krychlových metrů za sekundu.

Protože je však původní projektová dokumentace už z roku 2007, zadalo povodí její aktualizaci a bude čekat na spuštění nových dotačních projektů ministerstva zemědělství.

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme