U Vilémova v Krkonoších se přehrada stavět nebude

Přehrada Vilémov v Krkonoších se stavět nebude. Nádrž plánovaná ještě v dobách socialismu měla vyrůst na Jizeře. Začínala by pod Harrachovem, hráz dlouhá 570 metrů a vysoká 134 metrů by byla u Vilémova v Rokytnici nad Jizerou. Obce i ekologové, kteří proti plánům zatopit cenné lokality v Krkonoších bojovali, jsou spokojeni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krkonoše pamatují řadu tragických příběhů | Foto: Lucie Husárová 1

„V tomto případě se skutečně přírodovědecký a ekologický pohled setkal s pohledem obcí a obyvatel, kteří zde žijí, protože nádrž například v porovnání s Orlíkem by byla velmi velkou stavbu a velmi výrazně by ovlivnila místní biotopy. Zátopná zóna a objem vody by ovlivnil i klima,“ vysvětlil důvody náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař v pořadu Stalo se dnes.

Místo je ekologicky cenné. „Je to na hranicích národního parku,“ upřesnil Tesař. Vzácné je podle něj jak z botanického, tak mineralogického hlediska. „Je to unikátní údolí, proto je velmi cenné, a proto jsme velmi pečlivě posuzovali všechny plusy a mínusy této stavby,“ řekl náměstek ministra životního prostředí.

Přehrada měla sloužit jako zdroj pitné vody. Zda nebude v budoucnu chybět, musí říct vodohospodáři. „Pokud by to byla do budoucna jediná možnost, tak bychom to museli zvažovat už v současné době. Stav ale takto kritický není. Dneska při velmi pečlivém zvažování převážilo hledisko, které tuto stavbu do generelu nezařadilo,“ dodal Tesař.

Martin Křížek, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme