U vypuštěného Máchova jezera se už připravují na letní sezónu

Na vypuštěném Máchově jezeře na Českolipsku pokračuje kompletní oprava hráze. Na hlavní pláži, která je po šesti letech bez vody, se dělají opravy a úpravy, na které by jinak dojít nemohlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vypuštěné Máchovo jezero | Foto: Tomáš Mařas

Je to už několik měsíců, co skončila letní turistická sezona, a tak v okolí Máchova jezera není vidět žádný rekreant ani turista. Přesto se v okolí pláže potulují hloučky lidí. Nejsou tam ale kvůli koupání, nebo aby obdivovali krásy Máchova kraje. Připravují jezero na další turistickou sezonu.

„Tato dvě stání používá policie. My je chceme rozšířit, aby se jim vešly dvě lodě za sebou a my ten dok využili ještě pro naší jednu loď. Všechno se bude bourat a bude se to dělat nové. Tady pod tím středem se musí udělat nové betonové piloty, na kterých bude stát dělící stěna mezi policií a naším dokem,“ vysvětluje Vladimír Reichert, ředitel společnosti, která na jezeře provozuje lodní dopravu a stará se o hlavní pláž.

Přehrát

00:00 / 00:00

U vypuštěného Máchova jezera na Českolipsku natáčel Tomáš Mařas

„Místo kde stojíme je stabilní. Tam jsou betonové piloty. Ta prostřední příčka, jak je vidět, má prohnilé dřevěné sloupy. Z bezpečnostních důvodů se to musí udělat kompletně nové.“

Investorem celé stavby je město Doksy. Jak říká Vladimír Reichert, oni jen pomáhají.

„Tady to bylo celé zarostlé. Rákosiny a křoviny. Tady jsme to bagrovali a navozili písek,“ pokračuje Reichert o několik set metrů dál, v místech, kde se rozšířila hlavní pláž. Na jaře navozí zbytek písku, podle toho, jak bude stoupat hladina napouštěného Máchova jezera.

„Je to těžké odhadnout, ale kapacita hlavní pláže se tak rozšíří přibližně o 200 míst,“ doplňuje Reichert.

Jen několik desítek metrů od tobogánu bude pro příští rok připravený bezpečný sjezd do vody pro vozíčkáře. Podle Vladimíra Reicherta by mohl být z betonu:

„Předpokládáme, že bychom ho vybetonovali. Chceme udělat betonovou plochu nejenom na sjezd. Chceme i plochu, kde by vozíčkář mohl už ve vodě vystoupit z vozíku. Tam si ho i zabezpečí. Pokud by s tím byl v souvislosti se stavebním zákonem problém, tak bychom to udělali mobilní. V každém případě bude hotová na jaře příštího roku."

Kolik jezdí k jezeru vozíčkářů, je těžké odhadnout. Často bývají pasažéry na výletních lodích a tak se předpokládá, že se budou chtít i vykoupat.

Na hlavní pláži u Máchova jezera se také opravují skluzavky, toalety nebo schody k převlékárnám. Turistická sezona by měla začít u největšího jezera v Libereckém kraji v polovině května.

Vypuštěné Máchovo jezero - staveniště u hráze | Foto: Tomáš Mařas

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme