Uber začíná fungovat v Brně. Taxikáři už poslali magistrátu stížnost

Alternativní taxislužba Uber začíná od středy fungovat také v Brně. Cestující ji dosud mohli využívat jen v Praze. Jízdu Uberem si zájemci objednávají pomocí chytrého telefonu. Oproti běžným taxislužbám ale řidiči nemají taxikářské licence. Magistrát tak bude řešit, jestli je tato přeprava legální, nebo ne.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Taxi si v Bratislavě raději objednávejte telefonicky

Taxi si v Bratislavě raději objednávejte telefonicky | Foto: Tomáš Adamec

Jedním z prvních řidičů, který v Brně pod hlavičkou Uberu jezdí, je sedmadvacetiletý Jakub Dümler. „V Brně není v taxislužbě tak velká konkurence, takže si myslím, že by to mohlo prorazit a mohlo by to fungovat,“ říká Dümler.

Jako řidič se může zapojit prakticky kdokoli, kdo splní základní podmínky jako čistý trestní rejstřík nebo živnostenské oprávnění. Nemusí mít ale zkoušky a licence taxikářů. Uber totiž podle vedení firmy není taxislužba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Uber začíná fungovat v Brně. Taxikáři už poslali magistrátu stížnost. Podrobnosti zjišťoval Tomáš Jelen

„Pokud bychom chtěli službu kategorizovat, tak by to byla smluvní přeprava, kde si cestující a partnerský řidič dohodnou jízdu na základě interakce v aplikaci,“ vysvětluje ředitel Uberu pro Česko a Slovensko Tomáš Peťovský.

S alternativní přepravní službou nesouhlasí hlavně taxikáři, oproti kterým nabízí Uber asi poloviční ceny. Nástupní taxa činí 25 korun, za ujetý kilometr se platí 9,90 a za minutu jízdy tři koruny. Cesta z letiště na náměstí Svobody tak vyjde zhruba na 177 až 228 korun. Pro srovnání City Taxi Brno účtuje nástupní sazbu 40 korun a 30 korun za kilometr. Odhadovaná cena pomocí webové kalkulačky za stejnou trasu je 350 korun.

„Nesplnili podmínky dané zákonem a dané magistrátem. Nemají zkoušky, nemají nic, je to vlastně černá služba,“ říká za brněnský Cech taxikářů Radek Kolář s tím, že už podal první podněty na odbor dopravy.

Alternativní taxislužba Uber funguje podobně jako běžné taxi. Pomocí aplikace v chytrém telefonu si cestující zadá nástupní a cílovou adresu, objeví se mu nejbližší řidič a odhadovaná cena. Cestu lze sledovat přímo na mapě v mobilu.

Náměstek primátora Matěj Hollan z hnutí Žít Brno nechce výsledky šetření předjímat. „Předpokládám, že budou postupovat tak jako v případě ostatních taxikářů,“ uvedl Hollan.

Služba Uber spadá do široké oblasti takzvané sdílené ekonomiky, pro kterou zatím české zákony nemají jasná pravidla.

„Je to ve vzduchoprázdnu a předpokládám, budou hodnotit, jestli je to provozováno v souladu se zákonem,“ doplnil Hollan.

Téma řešil nedávno třeba pražský městský soud. Zatím nepravomocně zrušil pokutu a zákaz řízení, které dostal řidič Uberu od tamního magistrátu. Spor ale není u konce, bude se jím zabývat i Nejvyšší správní soud.

Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme