Ubytovnu pro lidi v nouzi v Rychnově nad Kněžnou převezme zpátky město

Emauzská ubytovna pro lidi v nouzi v Rychnově nad Kněžnou končí. Sdružení Emauzy má za týden objekt předat zpátky městu. Na radnici teď přemýšlejí nad tím, jak tento objekt využít. Zatím funguje částečně jako ubytovna a částečně jako malometrážní byty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova radnice na Starém náměstí v Rychnově nad Kněžnou | Foto: Creative Commons ShareAlike 2.5 Generic, Radek Bartoš

Zhruba před dvěma roky město vybídlo sdružení, aby dům vrátilo. Přes spory mezi oběma stranami by k tomu mělo dojít posledního dubna. Podle starosty z ODS Jana Skořepy by budova měla dál sloužit sociálně slabým lidem. Konkrétní plán ale radnice zatím nemá.

„Já osobně mám představu, že by objekt mělo město provozovat pro nějaké přechodné či prostupné bydlení za nějakých přijatelných podmínek. Ale pouze na omezenou dobu."

Zatím co dřív potřebovali ubytování převážně muži v nouzi, dnes je podle Františka Vogla ze sociálního odboru situace úplně jiná.

„My teď máme potřebu ubytovávat v rámci práce s rodinami nebo aktivizace rodin matky s dětmi, respektive celé rodiny. A čekáme, že ta potřeba ještě vzroste."

Sociální odbor by proto přivítal, aby se z emauzské ubytovny stal dům se sociálními byty pro matky s dětmi nebo celé rodiny. Podle Františka Vogla už roky funguje 8 takových bytů v části domova s pečovatelskou službou. To ale nestačí.

„Sociální bydlení považujeme za prevenci před ústavním pobytem dětí, které jsou opravdu v ohrožení v nefunkčních nebo neúplných rodinách."

Těm pak hrozí, že skončí v dětských domovech. Starosta Jan Skořepa se bydlení pro matky s dětmi v emauzské ubytovně nebrání. Má ale podmínku - dům by měl mít správce.

„Nevylučuji, že by se v objektu, kde byly Emauzy, zřídily nějaké byty pro matky s dětmi. Byl bych ale rád, aby tam byl nějaký režim, aby se z toho nestalo gheto."

Právě části domova s pečovatelskou službou, kde matky s dětmi bydlí, se přezdívá dům hrůzy. Má samostatný vchod a stanovený režim nikdo nekontroluje, kromě péče o dítě a potvrzení o tom, že si matky shánějí práci. Tomu chce v emauzské ubytovně vedení města předejít.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme