Ubytovny pro sociálně slabé už vznikají i v družstevních domech

Na Ostravsku přibývá ubytoven pro sociálně slabé. Poptávka po tomto bydlení už změnila na ubytovny dokonce i pronajaté družstevní byty. Tento trend potvrdila radnice v Bohumíně, kde se už objevují stížnosti sousedů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S ubytovnou v Čelakovského ulici v ústecké čtvrti Krásné Březno se přišli bývalí obyvatelé a aktivisté symbolicky rozloučit | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Například pro paní Věru je ubytovna jedinou šancí. Nikde jinde bydlení nedostala, aspoň to sama tvrdí, a tak ji ani nezajímá, jestli je v nájmu, podnájmu nebo v čem vlastně. Je ráda, že má střechu nad hlavou. „Ze dvou tisíc důchodu se žít nedá. Kam mám jít?“

Někteří vlastníci družstevních podílů tímto způsobem byty pronajímají i v jednom z domů v centru Bohumína. A sousedům se to nelíbí. „Nepořádek, hluk a takový ten všeobecný chaos přetrvává,“ stěžuje si jeden z nich.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ubytovny pro sociálně slabé už vznikají i v družstevních domech. V Bohumíně o tom natáčel redaktor Martin Knitl

Ředitelka bytového družstva Marie Pochylá rozhovor sice odmítla, potvrdila ale, že takové případy problémových pronájmů skutečně jsou. A že se řeší.

Je to zvláštní začarovaný kruh. Na jedné straně vznikají kvůli velké poptávce družstevní ubytovny, přitom ale město je schopno sociální byty zajistit. Bez změny zákonů to ale nepůjde, upozorňuje místostarosta Bohumína Igor Bruzl z ČSSD.

„Momentálně, kdybychom to tak učinili, tak okamžitě na jejich místa přijdou nepřizpůsobiví odjinud a tomu se chceme vyhnout,“ říká místostarosta.

V parlamentu je před schválením novela zákona o hmotné nouzi, která vyplácení doplatku na bydlení v ubytovnách omezí. Podle bohumínské radnice je to ale pořád málo.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme