Účet za červnovou povodeň v Ústeckém kraji činí 3,5 miliardy korun

Ústecký kraj už má nahlášené všechny škody, které způsobila padesátiletá povodeň na začátku června. Původně se odhadovalo, že to bude 7 miliard, nakonec je ale částka menší.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči na Litoměřicku pomáhají po povodních. Nové Kopisty 12.6.

Hasiči na Litoměřicku pomáhají po povodních. Nové Kopisty 12.6. | Foto: HZS Ústeckého kraje

„Odhadovali jsme, že by celkové škody v kraji mohly být až 7 miliard korun. Nakonec jsou škody zhruba 3,5 miliardy korun, takže jsme asi na polovičce,“ informoval hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček z KSČM.

Největší škody způsobila velká voda z počátku června na Terezínsku. „Největší škody vykazuje město Terezín - 921,5 milionu korun, ale není to ani tak samotný Terezín, ale jsou to ty okolní obce, které byly zatopeny, ať už Nové kopisty nebo Počáply a další,“ dodal hejtman.

To ale není jediné místo v kraji, kde voda napáchala obrovské škody. Například v Křešicích napočítali zničený majetek, silnice nebo pole za víc než 230 milionů. Podle starosty Václava Kovaříka z ČSSD je naprosto zničená například kanalizace. „Nejtěžší újmu jsme utrpěli na obecní kanalizaci, která je v těchto zaplavených obcích vakuová, a tato kanalizace je v podstatě totálně zničená,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké byly povodňové škody v Ústeckém kraji, zjišťoval Jan Bachorík

Škody za 50 milionů napáchala lidem, městu i státu povodeň v Děčíně. Tamní magistrát například stále čeká, jak se ke škodám na městském majetku postaví pojišťovny.

„Doufáme, že nám většinu peněz zaplatí stát, potažmo Ústecký kraj. Majetek jsme měli také pojištěný a doufáme, že zbytek peněz získáme od pojišťovny, ale ta v tuto chvíli zatím provádí šetření,“ vysvětlila Markéta Lakomá z děčínského magistrátu.

Na pojišťovnu čekají lidé také na ústeckém Střekově. Navíc jim, podle jejich názoru, uškodila časná evakuace, o které prý byli informováni pozdě. Mohli tak zachránit více majetku. Jaroslava Faiglová odhaduje škody na vyplavené garáži na 70 tisíc. Mnohem větší škody ale mají její sousedé, kterým se voda dostala až do bytu.

„Ti nestačili zlikvidovat vestavěnou skříň, za kterou dali nedávno 80 tisíc, myčku, pračku a takové věci. A to neberete nějaké oblečení a tak,“ říká. Další lidé už ale nechtějí mít s povodní nic společného a ze Střekova se stěhují pryč. „Škody necháme na pojišťovnu. Po kolena vody, to znamená stěhování firmy. Stěhujeme se doživotně, takže tady končíme,“ svěřuje se jeden muž.

I když povodeň napáchala obrovské škody, je podle hejtmana Oldřicha Bubeníčka povzbuzující, že nejsou tak velké, jak se původně očekávalo. „Na jednu stranu můžeme říct, že je to lepší, než jsme předpokládali, protože pokud jsou škody menší, znamená to, že přece jen povodeň neměla takovou sílu a tolik se jich nepodařilo napáchat.“ Jedním dechem ale dodává, že obnova potrvá velmi dlouho.

Jan Bachorík, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme