Učitelky mateřské školy oznámily týrání dítěte. Sociální odbor nezasáhl

V Česku přibývá týraných dětí. Případů, které jsou odhaleny a řeší je úřady, je ale jen zlomek. Například v Jihlavě upozornily učitelky z mateřské školy na pětiletého chlapce, který měl na sobě opakovaně stopy po fackách a kopancích. Sociální odbor ale nezasáhl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mateřská škola Vorlina ve Vlašimi

Mateřská škola Vorlina ve Vlašimi | Foto: Karel Chlumec

Před svědky láska, beze svědků nenávist. Asi tak vypadal vztah otce k pětiletému chlapci.

„Pokud pedagog odešel a byli s dítětem sami, tak se jejich láska projevila úplně jinak. Začali sprostě nadávat, i zacházení s chlapcem bylo útržkovité a lomcovité, byli na něj hrubí,“ popisuje speciální pedagožka jihlavské mateřské školy Ivana Zelená.

Hlavou kroutí i ředitelka školky Ľubica Nováková-Láchová, která se za dobu své praxe s něčím podobným nesetkala. Úřednice jihlavského magistrátu zodpovědná za právní ochranu dětí snahu měla, výsledek ale vyšel naprázdno. Dítě v rodině zůstalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek připravil pro Odpolední Radiožurnál Milan Kopecký

„V dřívější době by to děťátko už bylo dávno z rodiny pryč. Nevím, proč to teď nejde. V současnosti máme takové případy třeba v našem zařízení dva a u obou se divíme jako pedagogové, psychologové, odborní pracovníci, že je vůbec možné nechat děti v těchto rodinách vegetovat a žít,“ stojí si za svým ředitelka školky.

Magistrátní úřednice rozhovor odmítly, k mikrofonu poslaly mluvčího Radka Tulise. „Ke konkrétnímu případu se nevyjadřujeme s ohledem na ochranu osobních údajů, a taková ochrana je samozřejmě v případě dětí ještě přísnější,“ uvedl stručně.

Příběh pětiletého chlapce bude mít snad šťastnější konec. Se svou matkou je podle dobře informovaného zdroje u jejích rodičů, pryč od tyranizujícího otce, v jehož neprospěch vypovídá i fakt, že už byl jednou za své konání odsouzen.

Z dlouhodobého hlediska ale není pobyt u dědečka z matčiny strany řešením, vzhledem k poměrům uvnitř rodiny. Násilí na dítěti je důvodem k jeho odebrání. Konečné slovo má ale vždy soud. Ministerstvo práce a sociálních věcí se snaží omezovat tyto zásahy, ale ne v případě násilí.

„ U zanedbávání výchovy a tak dále se doporučuje podávat návrhy na ústavní výchovu dětí co nejméně,“ vysvětluje tajemník radnice v Havlíčkově Brodě Václav Stejskal.

Milan Kopecký, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme