Údajnou brutalitou pražských strážníků proti bezdomovcům už se zabývá policie

Případem údajné policejní brutality se zabývá pražská policie. Prošetřuje průběh kontroly bezdomovců strážníky městské policie na Rohanském ostrově.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezdomovec. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Celou věc odstartovalo trestní oznámení na pražskou městskou policii, kterou podalo občanské sdružení Naděje. To například rozdává bezdomovcům jídlo a oblečení.

Důvodem podání tohoto trestního oznámení je postup strážníků během jejich sobotní akce na Rohanském ostrově, kde žijí v polorozbořených domech lidé v nouzi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ údajného brutálního zákroku pražských strážníků proti bezdomovcům sleduje redaktorka Květa Moravcová

Co se tam stalo, řekli Radiožurnálu dva bezdomovci, kteří sporný postup strážníků zažili:

„Měšťáci sem přijeli a během pěti minut jsme museli všichni odsud vypadnout, takže já jsem si vzala akorát psa. Všechno nám tady rozbili, okna, nábytek, zrcadlo.“

Strážníci měli bezdomovcům také zničit zimní oblečení, vzít plynové bomby nebo věci, kterými si zajišťují obživu, jako jsou pilky na dřevo, železo a další. V noci z úterý na středu se pak měli vrátit a bezdomovcům říci, že když do konce týdne neodejdou, dům podpálí.

Strážníci rozbíjení majetku odmítají

Pražská městská policie odmítla, že by se něco takového stalo. Podle její mluvčí kontrola bezdomovců proběhla standardně - strážníci prý přijeli lidi v nouzi legitimovat stejně jako v kterýkoli jiný den.

Mluvčí naopak připomněla, že se Rohanský ostrov bude bourat a bezdomovci, kteří tam žijí, jsou ohroženi na životech.

Na dotaz, proč strážníci nepožádali o spolupráci neziskové organizace, které bezdomovcům pomáhají, aby byl odchod těch lidí z nebezpečného místa konečný, ale mluvčí neodpověděla.

Když se navíc Radiožurnál pokoušel zjistit datum demolice Rohanského ostrova, nikdo z úředníků Prahy 8 ani magistrátu nebyl schopen informaci poskytnout.

Policie má prý potíže se shromažďováním výpovědí

Spornou kontrolou bezdomovců pražskými strážníky mají vyšetřit státní policisté z Prahy 8. Podle nich je ale problém s nedostatkem svědeckých výpovědí. Když už se nějaké sepíší, tak prý nevypadají příliš věrohodně.

I proto podali za bezdomovce trestní oznámení lidé z občanského sdružení Naděje, kteří mezi ně chodí několikrát týdně. Po sobotní akci poznali, že se něco muselo stát, potvrzuje terénní pracovník sdružení Jan Kadlec.

„My se často setkáváme s výpověďmi lidí, že docházelo k nepřiměřenému zásahu městské policie na osobu nebo na jejich majetek. V tomto případě se ale domníváme, že lidí, kterých se situace dotkla, je poměrně velké množství a že skutečně k nějakému překročení práv tady dojít muselo,“ řekl Kadlec.

Martin Hromádka, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme