Údajný šéf lihové mafie dostal 16 měsíců vězení za ukrývání zbraní v areálu Svitu

Krajský soud ve Zlíně dnes uložil Radku Březinovi 16 měsíců vězení za ukrývání zbraní v jedné z budov bývalého areálu Svitu ve Zlíně. Zmírnil tak trest zlínského okresního soudu, který v dubnu poslal Březinu za mříže na dva roky. Březina je údajně šéfem lihové mafie, která stát zřejmě připravila o 6,7 miliardy korun. Za nedovolené ozbrojování mu hrozilo až pět let vězení. Rozsudek je pravomocný.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radek Březina u soudu

Radek Březina u soudu | Zdroj: ČTK

Policie loni v únoru v budově průmyslového areálu, která patří Březinovu otci, našla plně funkční samopal, brokovnici a pistoli ráže devět milimetrů. K tomu skříňový trezor ukrýval 1129 nábojů, tlumič hluku výstřelu a asi 700 gramů trhaviny semtex s rozbuškami. Podle státního zástupce neměl Březina k držení žádné ze zbraní povolení.

Podle rozsudku je přechovával zhruba od roku 1993 do 20. února 2014. Několikrát je přesunoval.

Březina tvrdil, že v roce 1993 či 1994 půjčil nějakému Jugoslávci 50 tisíc korun na úrok deset či 15 procent. Do zástavy si od něj prý tehdy vzal automobil v hodnotě 70 až 80 tisíc korun. Jugoslávec mu ale údajně říkal, že auto potřebuje k dokončení obchodu na cestu do zahraničí, a místo něj mu do zástavy dal zbraně v dřevěné bedně a další věci.

Březina prý nečekal, že mu zůstanou. To, že je vzal do zástavy, označil za chybu. U soudu řekl, že je nikdy nepoužil, nestřílel s nimi a ani prý nebyly na jeho příkaz použity. Od roku 1997 je navíc údajně nedržel v ruce. Policie nezjistila, že se zbraněmi byl spáchán trestný čin.

Předsedkyně senátu upozornila, že jednali pouze o výši trestu. Skutkovou podstatu trestného činu nezpochybnili. Okresní soud ale podle ní chybně uložil trest jako souhrnný a to i za podmíněné odsouzení v případě úplatkářství loni v Ostravě. Tam za pokus uplatit dozorce vazební věznice dostal Březina podmíněný trest 8 měsíců.

Soud se od loňského května zabývá obžalobou týkající se skrytých zásob lihu, kterou spojil a od prosince projednává spolu s obchody s nelegálním lihem, při nichž osm obžalovaných údajně připravilo stát na daních o 6,7 miliardy korun.

Olomoucký soud čeká na právní moc rozsudku ohledně zbraní nalezených ve Zlíně. V úvahu totiž připadá uložení souhrnného trestu za všechnu zmíněnou trestnou činnost. Březinovi tak hrozí až 13 let a č měsíce vězení.

ČTK, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme