Udržet v Kladně hladinu spodní vody daleko od znečištěné půdy by měly pomoci studně

Kontaminace půd pod bývalou hutí Poldi v Kladně sahá podle poslední analýzy níž, než se čekalo. To znamená potenciální ohrožení – od půdy by se mohla přiotrávit stoupající spodní voda. Udržet hladinu vody dost nízko a zabránit znečištění by podle plánů mělo napomoci vybudování několika studní. Vodu z nich by mohli po úpravách dostávat obyvatelé Kladna do svých vodovodů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnešní podoba areálu Poldi Kladno

Dnešní podoba areálu Poldi Kladno | Foto: Panoramio from Google

Podle čerstvých výsledků analýz sahá kontaminace půd pod Poldovkou až do 90 metrů pod povrch země.

Spodní voda v poddolovaných oblastech Kladna přitom neustále stoupá. Stávajícím tempem by se voda měla s půdou plnou dehtů a ropných látek potkat v roce 2020. Experti našli řešení – urychleně začít vodu čerpat. A pak ji dál využít.

Přehrát

00:00 / 00:00

O hrozbě znečištění spodní vody v Kladně natáčela redaktorka Kateřina Havránková

„Cíl je zastavit hladinu důlní vody zhruba 120, 130 metrů pod povrchem. Nevyteče, neměla by být kontaminovaná, protože tady ještě bude rezerva nějakých 40 metrů,“ říká Vladimír Polívka ze Státního podniku Palivový kombinát Ústí.

Podnik má na starosti pozůstatky důlní činnosti po celé České republice a hlídá mimo jiné i kvalitu spodních vod v dolech.

Do poloviny příštího roku chce Palivový kombinát nechat udělat pět vrtů a vypracovat novou analýzu. A pak začne s budováním deseti studní.

„Po vybudování těch vrtaných studní – to jsou normální vrty s čerpadly – se musí vybudovat přivaděče vody do čističky, protože se předpokládá, že ta voda bude dobrá a že se dá využít jako zdroj pitné vody pro Kladno,“ podotýká Polívka.

Plány na odčerpávání vody v Kladně
V červnu chystá Palivový kombinát veřejnou soutěž na první fázi projektu, to znamená na vyvrtání pěti až šesti průzkumných vrtů. Od září by se mohlo začít s průzkumnými vrty. V půlce roku 2016 bude hotová závěrečná zpráva o skutečné situaci v poddolovaných územích. Pak se teprve bude dělat projekt na to, kdo vybuduje studny, přivaděč a úpravnu vody. Všechny práce budou stát zhruba 230 milionů korun.

Do projektu proto Palivový kombinát zapojil majitele vodovodního řadu na Kladensku, společnost Vodárny Kladno Mělník. Ta by upravenou vodou z podzemí mohla zásobovat zhruba dvě třetiny Kladna.

„Podle informací, které máme k dispozici – protože v rámci monitoringu nastoupávání důlních vod se provádí rozbory – je trošku více mineralizovaná, je tam více síranu, nicméně v principu je upravitelná pro účely pitné vody,“ vysvětluje investiční ředitel Vodáren Kladno Mělník Jaroslav Černý.

Společně s městem Kladnem se teď budou stát a vodárny snažit na vybudování studní a úpravny vody získat peníze z Evropské unie.

Všechno se musí stihnout za čtyři a půl roku. Jinak podle Jaroslava Černého hrozí nedozírné škody – voda se může přiotrávit a vyplavit se Dřetovickým potokem až do Vltavy.

„Musely by se dělat norné stěny a tak dále a tak dále. To by byla ekologická havárie mezinárodního významu, protože se Vltava pak spojuje s dalšími toky,“ podotýká Černý.

Primátor Kladna Milan Volf (Volba pro Kladno) však upozorňuje, že odčerpáváním vody problém s tunami kontaminované půdy nekončí.

„Je tam obrovské množství té za dlouhá léta nastřádané ekologické zátěže, která v podstatě jde dostat tam odtud odtěžením a neexistuje žádná jiná metoda,“ říká Volf.

Desítky tisíc tun půdy otrávené po ocelářské výrobě na vyčištění zatím jen čekají. I když teď pozemky v areálu patří většinou různým soukromníkům, investici v hodnotě mnoha miliard korun bude zřejmě muset v budoucnu udělat stát.

kov, Kateřina Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme